Skip to main content

Levné letenky Evropa

Akční letenky

Zajímavosti o

Hledáte levnou letenku do Evropy? Plánujete výlet do evropského velkoměsta a sháníte levné letenky do Paříže, Říma, Londýna, Barcelony či Berlína? Nebo vás to láká spíše k Středozemnímu moři a potřebujete levnou letenku na Sardinii, Sicílii, Ibizu, Santorini či Mallorku? Buďte v klidu, Pelikán na této stránce zobrazuje všechny nejlevnější letenky do Evropy z našich končin. Od Islandu po Istanbul.

Více Zobrazit méně

TOP města v

Londýn

Londýn nebo Londinium, jak ho kdysi nazývali Římané, je druhou nejnavštěvovanější destinací planety. Toto sídlo královské rodiny nabízí toho víc než jen lesk královského dvora a červené telefonní budky. Milionové město rozpínající se na březích Temže má multikulturní atmosféru, v níž se prolínají různé národnosti a rasy. Slyšet zde můžete až 300 odlišných jazyků.

Pokud bychom proto měli vybrat jedno slovo, které by nejlépe vystihovalo Londýn, bylo by to slovo diverzita. Přestože má až 48 čtvrtí, každá z nich je jedinečnou. Mezi ty nejznámější patří snad: divadelní West End, historické City of London, starobylý Westminster, hipsterský ráj Covent Garden a Shoreditch, muzejní Kensington, rebelský Camden, zelený Hyde Park či pobřežní South Bank. V Londýně se prostě vždy něco děje.

Je mimořádně oblíbený i v očích Čechů. Let je přímý a délka letu Praha - Londýn je přibližně 2 hodiny a 50 minut. Akční letenky do Londýna můžete najít i z Brna či Vídně. Češi nejčastěji létají do Londýna společností Ryanair a Wizz Air.

Manchester

Manchester. Město, které již dávno není proslavené jen svými továrnami na výrobu látek a oblečení. Dnes je to kolébka světového fotbalu, město plné muzeí, hudby, nočního života, nakupování a univerzit. Zároveň jedna z nejvýznamnějších metropolí na severozápadě Anglie.

Žije zde přibližně 500 tisíc obyvatel, ale celou oblast tzv. Velkého Manchesteru obývají až 2 miliony lidí. A další miliony turistů se sem každoročně houfně vracejí. Proč? Manchester je unikátním spojením anglického venkova a moderního velkoměsta. To ale není všechno.

Fotbal je v Manchesteru jako náboženství. Mnohem více, než v celé Anglii. Svůj domácí stánek zde mají dva slavné kluby - Manchester United a Manchester City. Dostat se na tribuny, když je domácí derby - to zkrátka může být největší fotbalový zážitek na světě.

Manchester je oblíbená destinace Čechů, zejména pro ty, kteří milují fotbal a typická anglické města. Levné letenky do Manchesteru lze rezervovat výhodně z Prahy, ale i z nedaleké Vídně. Přímý let trvá přibližně dvě a půl hodiny. Češi létají do Manchesteru nejraději s leteckými společnostmi Ryanair, Easyjet a Austrian Airlines.

Mezinárodní letiště Manchester se nachází přibližně 14 kilometrů jihozápadně od centra Manchesteru. Je to jedno z největších a nejrušnějších letišť ve Velké Británii, o čemž svědčí i třetí příčka v počtu přepravených cestujících. Letiště je vybaveno třemi moderními terminály, které poskytují cestujícím bohaté možnosti na nákupy, gastronomii a odpočinek.

Edinburgh

Edinburgh se rozpíná na sedmi zelených kopcích u zálivu Firth of Forth. Město bývá přezdívané také jako "Athény severu" díky stavbám inspirovaným římskou architekturou a reputaci ideologického centra v oblasti filozofie, ekonomiky a medicíny, kterou získalo v 18. století.

O historii města by věděli nejlépe vyprávět tajuplné uličky města, které zažily mnoho záhadných událostí a strašidelných postav. Edinburgh má prosto vlastní tajemnou příchuť, kterou dotáhne k dokonalosti sklenička pověstné skotské whisky. Tajuplné uličky, majestátní zámek, zelené parky, úžasné festivaly a pouliční umělci. Edinburgh je prostě perfektní destinace pro strávení prodlouženého víkendu.

Je mimořádně oblíbený i v očích Čechů. Levné letenky do Edinburghu nejčastěji koupíte už z Prahy, odkud létá letecká společnost Ryanair. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně dvě hodiny a čtyřicet minut. Levné letenky do Edinburghu koupíte i z Vídně.

Lety jsou obvykle buď přímé, nebo s jedním přestupem. Lety do Edinburghu provozují z našich končin obvykle letecké společnosti Easyjet, Lufthansa a Brussels Airlines. Do Edinburghu se létá na letiště Edinburgh Airport.

Dublin

Na březích zátoky Dublinského zálivu nedaleko pohoří Wicklow Mountain se rozkládá hlavní město zeleného ostrova - Dublin. Malá metropole s velkou reputací. Dublin a věčně vtipkujúci Irové jsou proslulí po celém světě uvolněnou atmosférou a velkým kusem historie, umění či kultury.

Řečeno jazykem samotných Irů, vždy zde panuje "craic" (zábava). Možná je to skvělou živou hudbou hrající z bonvivánského čtvrti Temple Bar, možná pivem Guinness, který zde teče proudem... Důvodů je opravdu mnoho. Není divu, že ho Lonely Planet zařadil do seznamu 10 nejlepších měst světa, které je třeba navštívit. V hlavním městě smaragdového ostrova to prostě žije.

Dublin je mimořádně oblíbený i v očích Čechů. Levné letenky do Dublinu koupíte už přímo z Prahy. Létá odtud přímo letecká společnost Ryanair. Let trvá 2 hodiny a 55 minut. Z Vídně můžete letět do Dublinu přímo se společností Air Lingus nebo s obvyklým jedním přestupem s leteckými společnostmi Austrian Airlines či SWISS International Airlines. Z našich končin se do Dublinu nejčastěji létá na letiště Dublin.

Další města
Rejkjavík

Island je ostrovem extrémních kontrastů. Ráno se těšíte z výhledu na sytě zelené pahorky, na nichž se spokojeně pasou ovce, přičemž po pár hodinách jízdy autem se ocitnete v měsíční skalnaté zemi, kde jen těžko zaznamenáte život.

Ostrov bývá často označován i jako země ohně a ledu. Najdete zde ty největší ledovce Evropy. Jejich chlad však vyvažuje žhavá láva sopek, která navždy změnila přírodní scenérii ostrova. Černé pláže, tyrkysové laguny, obrovské zurčící vodopády, bublající gejzíry a polární záře. Nedotčený a místy drsný ostrov vám velmi rychle připomene, že na tomto místě je stále pánem příroda. Island je snem každého skutečného cestovatele.

Největší exotiku Evropy si mimořádně oblíbili i našinci. Levné letenky na Island nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně 4 a půl hodiny. Přímý let na Island zabezpečují letecké společnosti Wizz Air, Czech Airlines, Niki Luftfahrt a SmartWings Travel Service.

S přestupem můžete letět i se společnostmi Airbaltic (Praha a Vídeň), SAS Scandinavian Airlines (Vídeň), Air Berlin (Budapešť).

Kodaň

Nejčistší, nejbezpečnější a nejšťastnější. To jsou jen některé z přívlastků, které se běžně používají při popisu hlavního města Dánska - Kodaně. Bránu do Skandinávie zdobí překrásné kanály, úzké uličky a staré pestré domky.

Působí téměř pohádkově. Ale to bude tím, že zde žil nejznámější pohádkář všech dob Hans Christian Andersen. Jeho fantazijní dědictví připomíná i bronzová socha Malé mořské panny, která se stala symbolem města. Mnohé paláce a historické památky, jedna z posledních královských rodin světa či pokus o vytvoření svobodného města Christiana. Kodaň je nekonečná studnice inspirací, která nezamrzá ani během chladného počasí.

Kodaň začínají poznávat i Češi. Levné letenky do Kodaně nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Lety jsou buď přímé, nebo s jedním přestupem. Přímý let trvá okolo 1 hodiny. Z našich končin se do Kodaně létá zejména se společnostmi Austrian Airlines, Norwegian Air, Ryainair či Lufthansa. Hlavním letištěm v Kodani je Letiště Kodaň - Copenhagen Airport.

Oslo

Obklopené lesy, chráněné kopci a zkrášlené jezery. Tisícileté město Oslo je zářivým drahokamem všech severských měst. Právě blízkost k přírodě dělá z hlavního města fjordů fantastické místo na cyklistiku, lyžování či turistiku.

Přírodní scenérie je zde v neobvyklé harmonii s moderní, jakož i tradiční architekturou, jejíž šarm doplňuje mimořádně bohatá kultura scéna. Muzea s vikingskými loděmi, neskutečně vysoké lyžařské můstky a zelené nekonečné parky, které jsou plné, ale opravdu, že plné soch. Oslo je místo, kde přemýšlíte nad tím, proč jste sem nepřišli již mnohem dříve.

Oslo začínají poznávat i Češi. Levné letenky do Osla nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Lety jsou buď přímé, nebo s jedním přestupem. Přímý let trvá okolo dvě a čtvrt hodiny. Z našich končin se do Osla létá zejména se společnostmi: Norwegian Air Shuttle, Austrian Airlines, Air France, Lufthansa a Swiss International Air Lines. Hlavním letištěm v Oslu je Letiště Oslo (Oslo Airport, Gardermoen), které je od Osla vzdáleno přibližně 50 km. Sekundárním letištěm vzdáleným 110 km od města je letiště Torp Sandefjord Airport.

Stavanger

Stavanger se nachází na jihozápadním pobřeží Norska a je čtvrtým největším (a také nejstarším) městem této země. Výzkumy naznačují, že jeho osídlení začalo už před deseti tisíci lety. Skutečný rozmach tu ale nastal až v prvním tisíciletí, kdy se stal centrem moci vikingských osadníků.

V sedmdesátých letech minulého století došlo v Severním moři k objevu ropných ložisek, které jsou dodnes tahounem ekonomiky Stavangeru. Bohatý však není jen po historické a ekonomické stránce, ale také co se týče rozmanitosti zdejších přírodních úkazů - divokých pláží, strmých hor a fjordů. Evropané považují Stavanger za bránu k norským fjordům.

Levné letenky do Stavangeru lze rezervovat z Vídně a Prahy. Přímý let do Stavangeru trvá dvě a půl hodiny. S jedním přestupem lze do Stavangeru letět i se společností Norwegian, SAS či KLM.

Trondheim

Stolt fortid, stol fremtid. Přesně takto zní jedno z hesel zřejmě nejznámějšího fotbalového klubu Norska, trondheimského Rosenborgu. Motto, které je možné přeložit jako pyšná minulost, velká budoucnost, klidně můžete použít pro charakteristiku celého města Trondheim.

Trondheim je třetí největší město Norska. Leží při 130 km dlouhém fjordu, který nese jméno - Trondheimsfjorden. Bylo založeno již v roce 997 Olafem I. a nachází se zde největší gotický chrám ve Skandinávii Nidaroský dóm. Stavba je 102 m dlouhá a 50 m široká a řadí se tak k nejmohutnější architektonické stavbě v celém Norsku.

Společenský život 170 tisíc obyvatel ovlivňují ve značné míře studenti. Ne nadarmo je město považováno za centrum norského výzkumu. Sídlí zde několik vysokých škol a také druhá největší univerzita - Norská univerzita přírodních věd a technologií. Zajít si můžete také do některého z divadel, muzeí či galerií. Přes rok se zde koná hned několik zajímavých hudebních i filmových festivalů.

Levné letenky do Trondheimu lze rezervovat s odletem z Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin nenajdete. S jedním přestupem lze komfortně letět se společnostmi Norwegian, SAS nebo KLM.

Špicbergy

Drsné, nehostinné a přece krásné a fascinující. Takové je norské souostroví Svalbard, tedy česky Špicberky. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, tak vězte, že sem se jezdí kvůli fascinujícímu přírodnímu divadlu, které se zde odehrává 365 dní v roce. Příroda složená z fjordů a strmých štítů tvoří scenérii zřejmě nejkrásnějších severských ostrovů vůbec.

Z celého souostroví jsou obydlené jen tři ostrovy a celkový počet obyvatel nepřesahuje tři tisíce. Ne každý by chtěl bydlet za polárním kruhem, v srdci Severního ledového oceánu. Život je tu tvrdý, průměrná roční teplota se hýbe kolem -4 ° C, lidé jsou však zvyklí i na -25 ° C. I díky tomu žije na Špicberkách více ledních medvědů než lidí. A náročné jsou i polární dny, kdy je pár měsíců světlo celý den. Jelikož mezi jednotlivými osadami nejsou cesty, na dopravu se používají především sněžné skútry a lyže, ale i vrtulníky a nebo letadla. A proč byste tedy měli letět na takové nehostinné místo? No přeci proto, že to může být největší dobrodružství vašeho života!

Snad největší atrakcí je půlnoční slunce - dlouhotrvající západ a východ slunce zároveň, charakteristický barvami nebe a země v červeno-žlutém světle. Pokud cestujete na souostroví Špicberky, máte tento úkaz možnost vidět od dubna do srpna. Atrakcí jsou i psí spřežení, které si mohou turisté vyzkoušet i sami ovládat. Rovněž je v nabídce plavba kolem celého souostroví.

Tak, jako v jiných částech Skandinávie, i Špicberky mají polární dny a noci. 25. října slunce zapadne a 4 dlouhé měsíce ho (téměř) není vidět. Do Longyearbyen se oficiálně vrací 8. března.

Longyearbyen je největší město na Svalbardu a žije v něm okolo 2 000 obyvatel. Je to moderní město se supermarketem, poštovním úřadem, bankou, veřejnou knihovnou, školami, mateřskými školami, hotely, kavárnami a restauracemi, nemocnicí, místními novinami a jinými běžnými věcmi.

Špicberky začínají poznávat i Češi. Levné letenky na Špicberky se shánějí hůře, ale není to nemožné. Dobré letecké spojení existuje z Vídně i Prahy. Přímý let na Špicberky z našich končin neexistuje, lze se tam však dostat komfortně s jedním přestupem, případně dvěma. Z našich končin se létá s mezipřistáním v Oslu, případně Stockholmu zejména se společnostmi: SAS, Norwegian Air Shuttle, a Austrian Airlines.

Stockholm

Stockholm, přezdívaný také jako Kráska na vodě, leží na hranici jezera Mälaren a Baltského moře. Snad nejkrásnější metropole Skandinávie se rozprostírá na 14 ostrovech, které jsou pospojovány až 57 mosty.

Stockholm bývá přezdívaný také jako Benátky Severu, díky síti malebných kanálů protékajících přes celé město. Od vodní hladiny se odrážejí oranžovo-žluté budovy severské architektury, které vypadají jako vystřižené z titulní strany cestovatelského magazínu.

Krása Stockholmu dostala dokonce i samotné UNESCO, které zapsalo do seznamu Světového dědictví hned tři jeho městské části: Birka, Drottningholm a Woodland Cemetery. Inovativní švédská kuchyně, dlážděné uličky starého města a nepřekonatelná muzea, Stockholm se prostě nedá nemilovat!

Stockholm začíná být oblíbený i v očích Čechů. Levné letenky do Stockholmu nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Průměrná délka přímého letu je přibližně dvě hodiny a 10 minut. Z našich končin se do Stockholmu nejčastěji létá na letiště Arlanda, případně na letiště Skavsta.

Göteborg

Mají most, který vás dostane na kolena, i tržnici, kde milovníci mořských plodů pokleknou před bohatstvím Severního moře. A po páteční návštěvě zdejší proslulé čtvrti klubů a pubů doufejte, že se postavíte na nohy. Vítejte v Göteborgu!

Gothenburg (Göteborg) si drží pozici druhého největšího města Švédska a reputaci přátelského místa, která mnozí považují za otevřenější a přívětivější než samotný Stockholm. Společenský a pohodový Gothenburg je přitažlivý jak pro turisty, tak i pro místní.

Neoklasická architektura spojuje jeho tramvajemi rachotící uličky, hukot z kavárniček a umění, které upoutá vaši pozornost. S téměř 60 000 studenty je Gothenburg University tou největší v celé Skandinávii.

Gothenburg, známý i jako malý švédský Londýn je podle Social Cities Index tím nejspolečenštějším a nejotevřenějším městem světa. Prvenství si jeho obyvatelé drží i v používání sociálních sítí a jsou v pořadí třetím národem, který si staví na důvěře v přátele.

Göteborg začíná být oblíbený i v očích Čechů. Levné letenky do Göteborgu nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Průměrná délka přímého letu je hodina a 45 minut. Přímý let do Göteborgu provozují z Vídně letecká společnost Austrian Airlines, z Budapešti letecká společnost Wizz Air a z Prahy Norwegian Air Shuttle. Další aerolinky létají komfortně s jedním přestupem - Lufthansa, SWISS, SAS, Brussels Airlines, KLM nebo ČSA.

Helsinki

Oáza klidu na březích Baltského moře se skutečně vytříbeným vkusem. Tak lze nazvat Helsinki, nejmladší ze skandinávských metropolí, plnou zálivů, ostrovů a jezer. Město má jedinečný šarm a atmosféru, které lze jen těžko konkurovat.

Architektura skandinávského typu, minimalismus a užitek. Helsinki si hrdě drží prestižní pozici města designu. Při procházce po uměleckých obchůdcích, muzeích a galerijních čtvrti Design district snadno ztratíte pojem o čase. Hodinky si neberte ani do helsinských kavárniček, jejichž výborná káva a tvůrčí ovzduší inspirovali už nejednu uměleckou duši. Helsinky jsou zkrátka múza, kterou se chcete nechat okouzlit znovu a znovu.

Helsinki začínají poznávat i Češi. Levné letenky do Helsinek nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Lety jsou buď přímé, nebo s jedním přestupem. Přímý let trvá okolo 2 hodin a 20 minut. Z našich končin se do Helsinek létá zejména se společnostmi: Airbaltic, Norwegian Air Shuttle, Finnair a Czech Airlines. Hlavním letištěm v Helsinkách je letiště Helsinki-Vantaa Airport.

Rovaniemi

Pokud patříte mezi zastánce Santa Clause a už jste si někdy googlili místo, kde ho najdete, určitě vás všechny zdroje odkázali na finské městečko Rovaniemi. Jak se to ale vlastně stalo, je dosud malou záhadou. Původně totiž svatý Mikuláš, jehož podoba se stala předlohou pro Santa Clause, žil v Turecku. V roce 1866 se ale najednou objevili jeho ilustrace v časopisu Harper, jak se stěhuje někam na Severní pól.

V roce 1927 zazněla ve finských rádiích zpráva, že Santova dílna byla objevena v blízkosti laponské hory Korvatunturi. Velmi rychle se pak vryla do povědomí lidí spojitost Laponska a tohoto vánočního chlapíka, co nosí v USA dárky.

Založit jeho domovinu v blízkosti ruských hranic ve městě Rovaniemi bylo nakonec čistě obchodní rozhodnutí, nad kterým se uvažovalo a pochybovalo po celá desetiletí. Tato oblast byla totiž během druhé světové války svědkem několika zuřivých bitev. Bombardování Rusy, obsazení nacisty a následné zpustošení ustupujícími německými jednotkami, jejichž ničivá taktika zničila většinu města. Pomoc a obnova pak přišla až od OSN.

První opravdový velký boom přišel v roce 1957 s článkem v New York Times, kde se o této oblasti zmínili v zahraniční sekci a vyzvedli ji do nebes. Kvůli podpoře návštěvnosti pak v roce 1984 Finská rada pro turismus oficiálně přijala legendu o Santa Clausovi, prohlásila oblast Laponska za Zemi Santa Clause a o rok později již byla postavena celá jeho vesnice i s poštou, kde bylo v nabídce i speciální razítko s nápisem polární kruh.

Některé nepříjemné stránky temné historie této lokality se ale ještě stále bohužel občas připomenou. Například Oficiální letiště Santa Clause bylo původně letiště německého válečného letectva Luftwaffe a v okolních lesích jsou zbytky nacistických opevnění.

Běžný návštěvník o těchto neduzích ale většinou ani neví a může si bezstarostně užívat tuto nikdy nekončící vánoční atmosféru. Najdete zde nespočet elfů a jiných postaviček, kteří pomáhají zvládnout půl milionové davy turistů, nebo třeba krásné sobí spřežení. Věřte, že to bude krásný zážitek nejen pro děti!

Laponsko začínají poznávat i Češi. Levné letenky do Rovaniemi nejčastěji koupíte z Vídně, nebo Prahy. Přímý let do Laponska z našich končin neexistuje. Z okolních letišť se do města Rovaniemi létá zejména se společnostmi: Finnair, British Airways, Aeroflot, SAS, ČSA či Air France.

Petrohrad

"Jako kdybyste vstoupili do ruského románu," popisuje Petrohrad v zimě anglický The Telegraph. Ať už se vydáte na objevnou plavbu elegantními kanály, zanechávajíc za sebou 342 mostů nebo se jen tak pozorujíc při ranním slunci na Něvu, druhé největší město Ruska Vás ani v tomto ročním období zaručeně nenechá chladnými. Důvodů, proč byste se měli do tohoto kouzelného města, přezdívaného i Benátky severu vydat, už máte určitě na mysli několik, zahrnujíc Státní muzeum Ermitáž.

Zimy tu bývají většinou kruté. V létě je zde naopak teploučko a noc vypadá jako den. Druhé největší ruské město si Vás získá ihned po vystoupení z letadla. Nádherné ulice zaplněné domy připomínající paláce, stovky mostů přes řeku zase připomínají italské Benátky a matrjošky všech velikostí na vás vyskočí dříve, než stihnete říct: добрый день (Dobrý den). Ne nadarmo patří Petrohrad do padesátky nejlepších destinací světa.

Petrohrad je nejvýznamnějším městem kultury v Rusku. Zrodil se zde legendární ruský balet a působí zde významní skladatelé a tanečníci z celého světa.

Pokud se vydáte do Petrohradu během léta, resp. července, čeká vás zajímavý úkaz. Bílé noci. Děje se to z jednoduchého důvodu – město je velmi blízko severního pólu, a proto zde slunce zapadá jen na pár hodin nebo vůbec. Může se Vám stát, že vyjdete z tamní diskotéky o třetí ráno a venku bude stejné světlo jako o třetí odpoledne, když jste si dávali svůj oblíbený boršč.

Neminou vás ani nákupy v tzv. Něvském prospektu. Jde o nejhlavnější a nejrušnější ulici Petrohradu. Zde nakoupíte své oblíbené matrjošky.

Petrohrad je oblíbená destinace Čechů, zejména pro ty, kteří milují kulturu, umění a ruskou architekturu. Levné letenky do Petrohradu si můžete rezervovat velmi výhodně z Prahy i Vídně. Přímý let trvá přibližně dvě a půl hodiny. Češi létají do Petrohradu nejraději s leteckými společnostmi Aeroflot, Austrian Airlines a Wizz Air.

Mezinárodní letiště Petrohrad – Pulkovo se nachází v Rusku, přibližně 23 kilometrů jižně od centra města Petrohrad. Letiště má dvě přistávací dráhy a jeho služby ročně využívá více než 13 milionů pasažérů, pro které je k dispozici 1 terminál. Základnu zde má například letecká společnost Rossiya Airlines.

Tallinn

Nejkrásnější město Pobaltí. Tak charakterizují Tallinn, hlavní město Estonska. Estonská metropole patří k hojně navštěvovaným místům Evropy, přesto ji Češi stále neobjevili. Je upravená, přívětivá a otevřená návštěvníkům z celého světa. Její bohatá a místy krutá historie láká stále více turistů.

Vanalinn, tedy Staré město, vás vrátí do středověku. Spletité uličky, romantická zákoutí, krásné vyhlídky z hradeb i krásně zdobené chrámy, to vše nabízí perfektně zachovalé centrum Tallinnu. Má stále stejnou atmosféru jako před mnoha staletími. Právě ve středověku zažívalo město svůj největší rozkvět a roky nesmírného bohatství. Tallinn byl významným a bohatým městem, a proto z období středověku pochází i většina historických památek.

Levné letenky do Tallinnu lze rezervovat z Prahy a Vídně. Přímý let z Vídně zajišťují letecké společnosti Air Baltic a LOT. S jedním přestupem lze komfortně létat i s aerolinkami Austrian Airlines, Finnair či Lufthansa. Průměrná délka letu do Tallinnu je 2 hodiny. Hlavní letiště v Tallinn se jmenuje Ulemiste Airport (TLL).

Riga

Riga se podle čtenářů amerického časopisu US Today stala nejkrásnějším městem starého kontinentu za rok 2013. A rozhodně ne náhodou. Gotické věže dominující městu mohou na první pohled působit přísně a stroze. Nicméně, jsou to právě okázalé prvky art nouveau, které tvoří tělo i ducha tohoto živého a kosmopolitního města, největšího ze tří hlavních pobaltských měst.

Jako většina seveřanů, působí i Riga klidně, až rezervovaně. To však jen na povrchu. V jejím nitru se zatím odehrává chemie šířící se šmrncovními bary, centry moderního umění a naservírovaná Vám je na talíři i její experimentální kuchyně. Přibližně třicet kilometrů od tohoto města objevíte kilometry čisťoučkých bílých pláží, v panoramatu s houpajícími se borovicemi ve svěžím větru a eklektickou architekturou resortu Jūrmala.

Osmi stoletá historie Rigy vypráví prostřednictvím architektury příběh o německých rytířích, švédských králích či sovětských komisařích, kteří zde všichni zanechali svou stopu. Na křižovatce severní a východní Evropy rozpoznáte evropské hlavní město kultury roku 2014 již díky Památníku svobody, ženě zvedající nad hlavu tři hvězdy, symbolizující tři oblasti Lotyšska. Je na počest mužům, kteří během války za nezávislost položili životy za svou zemi.

Dalším výrazným místem, při kterém byste se měli nejen pozastavit, ale si ho i vychutnat, je Lotyšská národní opera. Vznešené prostory interiéru doplňuje bílá fasáda a dominantní sloupy. Mrkněte se také na její program a něco z něho navštivte, uděláte tak svůj výlet bohatší o skvělou hru, operu či baletní představení. Jak jsme již zmínili, Riga je rozeznatelná secesním uměním, které najdete na každém kroku.

Více než osm set budov z pozdního devatenáctého a brzkého dvacátého století dnes stojí především díky architektovi Mikhailov Eisenstein, který se stal jakousi hnací silou art nouveau hnutí ve městě. Když budete procházet jeho centrem, na chvíli se pozastavte a zvedněte hlavu. Ulice Elizabetes, Alberta zda Strēlnieku jsou plné úžasných detailních fasád, které byste neměli přehlédnout.

Levné letenky do Rigy můžete rezervovat výhodně z Prahy i Vídně. Bez přestupu se do Rigy dostanete díky aerolinkám Airbaltic a Austrian Airlines. Případně můžete letět s jedním přestupem aerolinkami LOT, Ukraine International nebo LOT. Přímý let trvá přibližně dvě hodiny.

Mezinárodní letiště v Rize se nachází pouhých 10 kilometrů od centra města. Z letiště se do centra Rigy dostanete komfortně autobusem MHD. Linka 22 spojuje hlavní železniční stanici v centru města s letištěm. Jezdí každých 10-30 min a čas jízdy vychází přibližně na 30 minut.

Vilnius

Vilnius byl založen na březích řeky Neris a téměř ihned po svém založení byl kulturně i politicky závislý na Polsku. Vilnius je v současné době asi nejméně navštěvovaným hlavním městem pobaltských republik. Oproti Rize a Tallinnu je v centru Vilniusu úžasně dochovaná barokní architektura a je zde asi nejzřetelněji viditelná stopa Sovětského svazu. Prostě tu na vás stále dýchá dědictví východního bloku.

Historické centrum Vilniusu, které je od roku 1994 zapsáno na seznam UNESCO, se rozkládá na jižní straně řeky Neris. Samotné Staré město je tvořeno mnoha více či méně úzkými a křivolakými uličkami s nádhernou barokní zástavbou, které se nachází kolem Radničního náměstí. Při procházce v okolí tohoto náměstí si možná budete připadat jako v Praze či Bratislavě.

Levné letenky do Vilniusu lze rezervovat z Prahy či Vídně. Přímý let z Vídně zajišťují letecké společnosti Austrian Airlines resp. Airbaltic. S jedním přestupem lze komfortně létat i s aerolinkami LOT, Finnair, Lufthansa či Ukraine International. Průměrná délka letu do Vilniusu je hodina a pětačtyřicet minut.

Krakov

Město, které si pamatuje krále a princezny, hrůzy druhé světové války, ale i komunismus. Krakov je fascinující, romantický, plný historie, dobrého jídla, výhodných nákupů a milých domácích. A pokud si myslíte, že ho přelouskáte za jeden den, tak jste na omylu. Krakov totiž třeba ochutnat plnými doušky.

Levné letenky do Krakova lze rezervovat z Prahy a Vídně. Do oblíbené metropole našich severních sousedů se dostanete až 4krát týdně.

Varšava

Hlavní město Polska, Varšava, se nachází na březích řeky Visly. V metropoli s obrovskou rozlohou najdete tak pozůstatky komunistické architektury, jakož i moderní budovy z oceli a skla.

Přestože po druhé světové válce nezůstal ve městě kámen na kameni, Varšava povstala jako fénix z popela a zrekonstruovala své historické monumenty do původní podoby. Její muzea vám přiblíží příběh města přes radost ze Chopinovy ​​hudby až po tragický osud židovského ghetta. Navíc ekonomické srdce státu nabízí skvělé gastronomické možnosti v podobě nám blízké polské kuchyně a energické zábavní podniky, které patří k těm nejlepším v Polsku.

Varšava je zkrátka ideálním místem pro strávení prodlouženého víkendu.

Varšavu často navštěvují i ​​našinci. Levné letenky do Varšavy nejčastěji koupíte už přímo z Prahy, odkud létá letecká společnost Wizz Air. Přímý let trvá okolo jedné hodiny. Z Brna zas létá do Varšavy s přestupem společnost Lufthansa.

S přestupem můžete letět do Varšavy i z Vídně se společností Air France či Eurowings. Hlavním letištěm ve Varšavě je Frederic Chopin Airport, sekundárním letištěm je letiště Modlin.

Gdaňsk

Když se zeptáte Poláků, které jejich město je nejkrásnější, většina z nich neřekne Varšava, ale Gdaňsk. Gdaňsk leží na severu Polska a jeho břehy omývá stejnojmenný záliv. Projít se tak můžete po plážích Baltského moře. Gdaňsk má bohatou historii, město lze považovat za kolébku polské svobody a kromě krásného centra má město i velký námořní přístav.

Gdaňsk je jedno z nejstarších měst v Polsku a zároveň i nejznámější z trojice míst, které se běžně říká Trojměstí. Dalšími dvěma městy jsou pak Sopoty a Gdyně.

Gdaňsk byl v historii známý pro své bohatství a postoje k otázkám svobody. Už v 16. století zajistil vývoz obilí život místních v přepychu. Nechtěli, aby jim vládl král ani církev. V bojích o moc i území si mohli vybírat, na kterou stranu se přidají, zda k Němcům nebo k Polákům. Historie severního Polska je totiž neodmyslitelně spjata s Němci. Nutno podotknout, že se rozhodovali podle toho, jak jim aktuálně šly obchody a vše tak záleželo na penězích.

Důkazem, že Gdaňsk se řadí k evropským městům, je zvonkohra, kterou slyšíte vždy v poledne a to konkrétně Schillerovu Ódu na radost.

Na hlavním gdaňském náměstí Dlouhý trh (polsky Długi targ) si můžete kromě radnice a zvonkohry prohlédnout i další dominantu z roku 1633. Hned vedle radnice je totiž vidět symbol Gdaňsku - Neptunova fontána. Říká se, že z ní kdysi tekla slavná gdaňská vodka "Goldwasser" s nasládlou chutí a šupinkami zlata.

Kdo ví, možná se s vodou mísí vodka i dnes, jen mít tu odvahu se z fontány napít. Z náměstí vede i Długa ulice, náměstí i ulice se často označují jako Královská cesta (Trakt Królewski).

Kousek od fontány narazíte na jeden z nejkrásnějších domů, jehož název odkazuje k britské legendě - Dvůr krále Artuše.

Pokud si chcete Gdaňsk prohlédnout z výšky, vydejte se na věž Mariánského kostela. Bude to ale stát trochu námahy, do věže totiž vede 400 schodů. Gotický kostel Panny Marie je nejvyšší církevní stavba na světě postavená z cihel. Nezapomeňte si prohlédnout i 14 metrů vysoký orloj z 15. století.

Gdaňsk je historické město, ve kterém najdete velké množství katedrál, kostelů a uliček, ze kterých na vás dýchají staré časy, ale zároveň nabízí i vymoženosti moderní doby. Najdete zde jednu z největších zoologických zahrad v Polsku, mnoho muzeí, zajímavou přístavní architekturu, nebo například maják a námořní muzeum. Město vám tak ve finále může připomínat Amsterdam, nebo Kodaň.

Praha

Překrásná, historická a tajemná. Tak lze ve zkratce popsat Prahu, korunovační skvost na březích řeky Vltava. Někdejší hlavní město alchymie skrývá mnohá tajemství nahromaděné během své více než tisícileté historie.

Záhadné židovské ghetto, strašidelný Golem, legendami opředený Pražský orloj a dvě snad nejkrásnější knihovny světa ukrývající drahocenné astrologické glóby. Pověstná "stověžatá Praha" fascinuje historií na každém rohu. Dlážděné ulice, starobylé kostely, nečekané zahrady a tajné zákoutí. Možnosti objevovat se v Praze jednoduše nedají vyčerpat.

Praha je mimořádně oblíbená. Do Prahy se můžete dostat zejména vlakem, autobusem, nebo autem. Využít však můžete i leteckou dopravu. Hlavním letištěm v Praze je letiště Václava Havla.

Budapešť

Budapešť je nádherná. Jediná procházka podél břehu Dunaje vás přesvědčí o tom, že je to jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Stačí si naplánovat jeden víkend a stihnete toho skutečně mnoho. Takže pokud se chystáte navštívit hlavní město Maďarska - řádky níže berte jako malého průvodce vašemu výletu do Budapešti:

Parlament se objevuje snad na všech fotografiích či magnetkách z Budapešti. Budova parlamentu zkrátka vypadá výborně a je nemožné ji minout. Chcete-li navštívit i vnitřek budovy, doporučujeme návštěvu v ranních hodinách, kdy je zde méně turistů. Vstup do parlamentu s průvodcem je pro občany EU bezplatný.

Bratislava

Historické centrum Bratislavy se v posledních letech výrazně změnilo. Historické budovy mají opravený kabát, celé centrum září novotou a ulice Starého Města jsou turisty mnohem více zaplněné než předtím. Co všechno nabízí hlavní město Slovenska?

Město, na které vám stačí jeden víkend. Tak Bratislavu popisuje známý cestovatelský magazín Lonely Planet. Zmiňuje zejména bouřlivý noční život, skvělou gastronomii a malé velké město, ve kterém je vše na dosah a hned za rohem. Pěší procházka na Bratislavský hrad je zřejmě to, co je třeba zažít, pokud navštívíte Bratislavu.

V rámci Bratislavy funguje městská hromadná doprava sestávající z autobusů, tramvají a trolejbusů. Lístky si koupíte buď v automatech, trafikách, nebo nejpohodlněji - přes mobilní aplikaci pro iOS a Android. Z okolních měst se lze do hlavního města dostat pohodlně vlakem, či pravidelnými meziměstskými linkami. Zajímavou možností, jak cestovat do Prahy je letecké spojení z Košic. Linka Bratislava - Košice létá pravidelně a provozuje ji letecká společnost ČSA. Let trvá přibližně jednu hodinu.

Kyjev

Hlavní město Ukrajiny, Kyjev, se rozkládá na březích řeky Dněpr. S úžasnými pravoslavnými chrámy, jejichž střechy zdobí zlaté cibulovité kopule, patří bezpochyby mezi ty nejkrásnější a nejstarší metropole Evropy.

Návštěva města může být pro někoho dobrodružstvím, a tak trochu i cesta v čase. Obrovské socialistické monumenty a hřbitovy připomínají prachem zapadlou minulost. Kyjev je plný okázalého přepychu a kontrastů.

V socialistických panelácích skrytých na okraji města se totiž žije jinak než v soukromých lóžích podniků v centru. Mnohé nóbl podniky však mají ekonomikou stlačené nízké ceny, které dělají město dostupné i pro našince. Kyjev je silným zážitkem, který nabízí mnoho k objevování.

Je mimořádně oblíbený i v očích Čechů. Levné letenky do Kyjeva nejčastěji koupíte i přímo z Prahy. Délka je kolem 1 hodiny a 40 minut. Letět můžete i s přestupem Vídně, odkud létají například letecké společnosti LOT, Airbaltic a Ukraine International Airlines.

Kluž

Transylvánie je jedna z nejkrásnějších oblastí Rumunska. Rozlohou se však přibližuje k takovým zemím jako je Belgie či Švýcarsko. Zajímavá je také z hlediska míchání různých kultur - německé, maďarské, slovanské i byzantské. Jedná se o nádherný kraj s přírodou divokou a lidmi na vesnicích, kteří dodnes žijí tradičním životem.

Dracula a tajemná Transylvánie je pro mnohé tím nejsignifikantnějším znakem charismatického Rumunska. Země je devátým největším producentem vína a domovem množství kouzelných hradů. Mimo jiné si uchovává i velké přírodní bohatství; rumunský lesní biotop, který obývají vlci, rysy a asi 60 % evropské populace medvěda hnědého. Vydejte se na letní dovolenou do dobrodružného Rumunska.

V první řadě tato země není žádným přeplněným turistickým „trhákem“. I přesto, že její pláže jsou výkladní skříní bílých písků a blankytného moře. Mezi Čechy a Slováky je však Chorvatsko stále rodinnou destinací číslo jedna. Pravdou sice je, že cesta autem by Vám trvala podstatně déle, avšak existují zde výborné spoje vlakem, autobusem, ale i letecky z Prahy, Vídně, či z Budapešti.

Pokud máte rádi aktivní dovolenou, tak rumunské Karpaty, jezera, kláštery či hrady Vás zaručeně okouzlí. Venkovská duše uvnitř této země pulzuje dodnes, což jí jen přidává na autenticitě. Rumunsko leží na Balkánském poloostrově a obklopují ho hranice s Maďarskem, Srbskem a na jihu s Bulharskem.

Hory jsou jednou z hlavních motivací příchozích do Rumunska. Nedotčené vrcholky, horská jezera, jeskyně či turistické stezky, kde se klidně může stát, že nepotkáte ani nohu. Pokud jste skutečným dobrodruhem, vydejte se na pořádný kemping. Obujte si kvalitní turistické boty, sbalte spacák, karimatku, odolný stan a Vaše objevná výprava může začít!

Kvalita turistických stezek je zde různá. Nejlepší je mít s sebou i mapu hor, avšak v Rumunsku ji jen tak v knihkupectví či přímo na místě nemusíte vůbec najít. V nejsevernější části rumunských Karpat se vyplatí vidět pohoří Maramureš, které leží na ukrajinské hranici.

Levné letenky do destinace Kluž lze rezervovat výhodně z Prahy i Vídně. Bez přestupu se do Transylvánie dostanete díky aerolinek Wizz Air, případně s jedním přestupem se společnostmi Lufthansa, Austrian nebo Tarom a Austrian Airlines. Přímý let trvá přibližně hodinu a dvacet minut.

Mezinárodní letiště v destinaci Kluž se nachází pouhých 10 kilometrů od centra města. Mezinárodní letiště Kluž - Napoca (CLJ) se nachází v Rumunsku, 9 kilometrů východně od centra města Kluž. Místní ho nazývají po rumunském revolucionářovi - Avram Lancum. Po letišti v Bukurešti je Kluž druhé nejrušnější letiště v Rumunsku. Pro cestující je bránou do Transylvánie.

Skopje

Skopje, hlavní město Makedonie, největší a nejrozmanitější místo v zemi, podléhá po své bohaté historické metamorfóze moderní přeměně. Makedonci, Albánci, Turci, Rumuni, Bosňáci, Srbové a mnoho jiných národností, které zde naleznete z něj dělají internacionální a pestrobarevné centrum.

Vraťme se zpět do období 4000 let před Kristem. Tam až sahá minulost tohoto města, jehož pozůstatky byly nalezeny v prostorách opevnění Скопско Кале, tedy Skopsko Kale či Opevnění Skopje. To se nachází na nejvyšším bodě starého města Skopje, který se tyčí nad nejdůležitější a nejdelší řekou Makedonie - Vardar.

Od svého založení bylo Skopje obsazeno mnohými národy. To dokazuje množství byzantských kostelů a klášterů v okolí města, několik románských lokalit, jako je například SCUP či Skopský Akvadukt. Nejvýraznější stopu ale ve městě zanechali Turci, kteří Makedonii vládli stovky let a vybudovali zde množství mešit ale i jiných důležitých budov.

Každá z eklektického mixu křesťanské a islámské kultury se v tomto městě snažila projevit se. Právě tato kulturní směs zde vytváří živou a pestrou společnost. Při ranní procházce podél kaváren potkáte například lidi hrající šachy. Když večer Skopje opět ožívá, místní se shrnou do restaurací a později míří na skleničku či dvě do barů a hudebních klubů, z nichž mnohé jsou otevřené až do svítání.

I když ta nepřehlédnutelná, 14 metrů vysoká socha není pojmenována po tomto nejslavnějším makedonském králi - jmenuje se "Bojovník na koni" - v roce 2011, kdy ji odhalili, způsobila pořádný rozruch. Zatímco domácí obyvatelé byli dojati štěstím, představitelé Evropské unie či sousední Řekové nadšení nebyli. Konkrétně řečtí obyvatelé tvrdí, že Alexander je čistě Řecká postava, proto patří právě jim.

Skopje se ihned po oznámení přímého leteckého spojení z Prahy stalo hitem mezi cestovateli. Levné letenky do Skopje lze rezervovat velmi výhodně z Prahy a z nedaleké Vídně lze letět do makedonského městečka Ohrid. Přímý let do Skopje trvá přibližně hodinu a půl. Češi létají do Skopje zejména leteckou společností Wizzair.

Mezinárodní letiště Skopje, dříve pod názvem Letiště Alexandra Velikého Skopje, je mezinárodní letiště nacházející se u obce Petrovec, 17 km od makedonské metropole Skopje.

Istanbul

Leží na obou stranách Bosporské úžiny, mezi Černým a Marmarským mořem, Istanbul je mostem mezi evropským a asijským kontinentem. Kdysi byl centrem Východořímské, Byzantské a Osmanské říše.

Istanbul proto v sobě nezapře bývalý obrovský politický význam, střet kultur a náboženství. Při procházkách uličkami centra tak odkrývá vrstvy pozoruhodné historie postupně, a však o to víc působivě. Masivní mešity, honosné královské paláce a rušné pestrobarevné bazary, které přes hluk hlasů a hudby zaplavuje vůně koření, ryb či kebabu. Kouzlo tohoto podmanivého města už jen znásobuje zpěv muezzin z vysokých štíhlých minaretů, kterých tu je opravdu jako máku. Istanbul je zkrátka hlavní brána do světa Orientu.

Istanbul je oblíbenou destinací i mezi našinci. Levné letenky do Istanbulu koupíte z Prahy a Vídně. Lety provozují zejména společnosti Turkish Airlines, Pegasus Airlines či Ukraine International Airlines. Hlavním letištěm v Istanbulu je letiště Atatürk Airport, létá se i na letiště Sabiha Gökçen Airport.

Athény

Díky své starobylé historii patří Athény mezi ty nejstarší metropole naší planety. Město označují také jako kolébku moderní civilizace. Právě v Athénách byly totiž položeny základy demokracie, západní filozofie, matematických objevů či divadla.

Dominanta poloostrova Attika nabízí návštěvníkům prohlídku těch nejpozoruhodnějších historických památek antických dob. Hrdě připomínají legendární dobu, kdy byl svět ovládaný rozmařilými bohy, kteří často zkoušeli udatnost řeckých hrdinů.

Po prohlídce památek si v Athénách můžete odpočinout v mnoha zelených zahradách nebo načerpat energii v tavernách, které nabízejí to nejlepší z pověstné řecké kuchyně. Tu budete potřebovat zejména večer, kdy žije město bujarým nočním životem. Pokud chcete poznat nefalšované Řecko, volba destinace je jasná.

Atény jsou velmi oblíbené i v očích Čechů. Levné letenky do Athén koupíte přímo z Prahy, odkud létá letecká společnost Ryanair. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně 2 hodiny a 10 minut. Přímé lety do Atén provozuje také společnost Austrian Airlines z Vídně.

I když s přestupem, ale za přijatelné ceny, létají do Atén i společnosti Air Serbia (Vídeň), Ukraine International Airlines (Praha) a Turkish Airlines (Praha). Z našich končin se do Atén nejčastěji létá na letiště Eleftherios Venizelos.

Izmir

Izmir je třetím největším městem v Turecku a místní ho přezdívají i Egejskou perlou. Díky velmi horkému klimatu zde léto trvá skvělých pět měsíců. Izmir je stále i pro Čechy velmi vyhledávanou turistickou destinací v současnosti. To zejména proto, že působí velmi evropsky a považují ho za nejmodernější město Turecka.

Určitě Vás při jeho návštěvě okouzlí dlouhá malebná zátoka, která se táhne podél celého města a je plná jachet a plachetnic. Četné restaurace a kavárničky vytvářejí výbornou dovolenkovou atmosféru a město dýchá i historií, protože ho v minulosti obývali Řekové, kteří měli velký vliv na jeho vývoj. Nejdůležitější atrakcí je hlavní ulice Konak s malebným náměstím, na kterém se tyčí hlavní symbol města, Hodinová věž.

Dovolená v Turecku přináší pro České turisty několik zásadních výhod. Poměrně krátký let (jen dvě hodiny a půl hodiny), přímé letecké spojení z Vídně téměř každý den (zejména Izmir, Bodrum nebo Dalaman), kvalitní all inclusive služby, dobrý poměr ceny a kvality a konečně velmi široký výběr hotelů pro rodiny s dětmi, ale i pro páry či mladé lidi. V Izmiru lze nalézt hotely s aquaparkem, hotely pro dospělé a městské hotely s možností nočního života.

Kategorie hotelů neodpovídá evropské, proto doporučujeme minimálně 4 hvězdičkový hotel, i zde je však třeba být opatrný, protože ne všechny čtyř a pětihvězdičkové hotely jsou na stejné úrovni a některé pětihvězdičkové hotely mohou být spíše na úrovni lepšího čtyřhvězdičkového hotelu.

Při dovolené v Turecku doporučujeme navštívit i Pamukale nebo starověké město Efez. Pamukale jsou nádherný travertinový skalní úkaz, který vytváří kaskádovité terasy. Naopak, když se ocitnete v Efezu, nebudete věřit, že jste v Turecku. Nejpůsobivější je asi Celsova knihovna, toalety s odpadním systémem, obrovské divadlo apod. Pokud nestihnete žádný fakultativní výlet v Turecku, ochutnejte alespoň tradiční tureckou kuchyni.

Antalya

Antalya byla dlouhá léta jen vstupní bránou na Tureckou riviéru. Dnes si ji však už cestovatelé nevybírají jen pro její krásné pláže a výborné klima. Největší turecké město na západním břehu Středozemního moře láká milovníky historie i dobrého jídla. O historické centrum Kaleici se Turci důkladně starají a najdete zde nejkrásnější ubytování ve městě, které dýchá tisíciletou historií a neopakovatelnou atmosférou otomanských rezidencí. Staré město obklopuje historický římský přístav a pozadí dotváří silueta tureckých hor.

Dovolená v Turecku přináší pro České turisty několik zásadních výhod. Poměrně krátký let (přibližně dvě hodiny a třicet minut), přímé letecké spojení z Prahy, Bratislavy či Vídně téměř každý den, kvalitní All Inclusive služby, dobrý poměr ceny a kvality, a nakonec i velmi širokou paletu hotelů pro rodiny s dětmi, ale i pro páry či mladých lidí. V Antalyi lze nalézt hotely s aquaparkem, hotely pro dospělé a městské hotely s možností nočního života.

Kategorie hotelů neodpovídá té evropské, proto Vám doporučujeme minimálně 4hvězdičkový hotel, i zde je však třeba být opatrný, ne všechny čtyř a pětihvězdičkové hotely jsou na stejné úrovni a některé pětihvězdičkové hotely mohou být spíše na úrovni lepšího čtyřhvězdičkového hotelu.

Tureckou riviérou většinou označujeme oblast od Antalye – Kemer, Tekirova až po město Alanya, které je východně od Antalye. To znamená více než sto kilometrů dlouhé pobřeží. Proto je třeba počítat s různou délkou transferu z letiště do hotelu v závislosti na lokality. Pro rodiny s dětmi jsou z pohledu délky transferu ideální letoviska Lara, Kumkoy a Belek – ty jsou totiž jen 25-30 kilometrů od letiště Antalya.

Při dovolené v Turecku doporučujeme navštívit i Pamukale nebo starověké město Efez. Pamukale je nádherný travertinový skalní úkaz, který vytváří kaskádovité terasy. Naopak, když se ocitnete v Efezu, nebudete věřit, že jste v Turecku. Nejpůsobivější je asi Celsova knihovna, toalety s odpadním systémem, obrovské divadlo apod. Pokud nestihnete žádný fakultativní výlet v Turecku, ochutnejte alespoň tradiční tureckou kuchyni.

Záhřeb

Obrovskou výhodou hlavního města Chorvatska, Záhřebu je, že není tak velký a všude máte všechno blízko. Klidně si jedno odpoledne vyčleňte jen na to, že se budete toulat uličkami tohoto starého města. Další nespornou výhodou jsou jeho ceny. Částky za oběd v restauraci nebo posezení v kavárně se pohybují na přibližně stejné úrovni jako u nás. Přímo v historickém centru se nachází i rozsáhlý park, do kterého máte vstup zdarma.

Ať už se vydáte do Záhřebu v létě nebo v zimě, určitě si nenechte ujít zdejší katedrálu. Podle historiků patří mezi sto nejkrásnějších a nejcennějších památek světa. Stavbu dokončili v jedenáctém století, ale bohužel o dvě stě let později ji zničili Tataři. Při obnově se architekti zaměřili zejména na gotický styl, který jí momentálně nejvíce dominuje.

Záhřeb byl dlouhá léta známý jako centrum dobré zábavy a hudby. Lidé, jak kdyby chtěli zapomenout na to negativní, co bylo kolem nich, a proto se raději bavili a vytvářeli si kolem sebe harmonickou atmosféru. Tato tradice se udržuje nadále a ve městě najdete několik kvalitních klubů. Totéž platí o sportovních akcích, kterých zde během roku najdete nepočetně. Kromě prvotřídního fotbalu se zde hraje výborný basketbal, volejbal, ale dokáží se zde uskutečnit i závody ve sjezdovém lyžování!

Levné letenky do Záhřebu můžete rezervovat výhodně zejména z Prahy a Vídně. Dostanete se tam komfortně a bez přestupu s aerolinkami Croatia Airlines a Austrian Airlines, případně s jedním přestupem se společností Lufthansa nebo Air Serbai. Přímý let trvá přibližně hodinu.

Největší a nejrušnější chorvatské letiště se nachází v hlavním městě Záhřeb. Leží 10 kilometrů jihovýchodně od hlavního nádraží v Záhřebu. Základnu zde má letecká společnost Croatia Airlines.

Split

Split je dominantním kulturním a hospodářským centrem Chorvatska. Jde zároveň o nejrušnější pobřežní město této sluneční země. Díky své poloze je Split jedno z nejslunečnějších míst nejen v Chorvatsku, ale i v celé Evropě. Ve zkratce je to město, kterému nechybí nic, po čem by srdce rekreantů zatoužilo. Bary, restaurace, noční život, moderní promenáda Riva.

Město jižanského temperamentu a křižovatka všech cest do středního Jadranu je známé takové pod názvem Spalato. Toto místo učaruje každého návštěvníka, protože nabízí řadu rozmanitých možností všelijakého druhu pro strávení plnohodnotných dní vytoužené dovolené.

Split je určitě tím pravým místem pro ty, kteří mají rádi lodě a plavba je jejich neskrývanou vášní. Najdete zde velký námořní přístav, díky kterému patří Split, spolu s Rijekou a Zadarem k hlavním chorvatským přístavům.

Ve Splitu si přijdou na své i turisté hledající stopy minulosti, propojení historie s kouskem navštívené země či kulturní vyžití. Svůj hlad po poznání mohou utišit v historickém centru města, kde se koncentrují nejvýznamnější historické památky Splitu.

Split je ostatně i skvělý výchozí bod pro rekreanty. Ať už směřují do Splitu autem nebo letecky, jen pár desítek kilometrů od této metropole najdete jedny z nejkrásnějších pláží Chorvatska. Ze Splitu je to jen na skok na Makarskou riviéru či Šibenik, případně na oblíbené ostrovy Brač a Hvar.

Levné letenky do Splitu lze rezervovat výhodně zejména z Prahy a Vídně. Dostanete se tam komfortně s aerolinkami Croatia Airlines, Eurowings, Austrian Airlines či Lufthansa. Přímý let trvá přibližně hodinu.

Mezinárodní letiště ve Splitu, nazývané takové letiště Resnik, se nachází zhruba 20 kilometrů od města. Je to druhé nejrušnější letiště v Chorvatsku, přičemž většinu cestujících tvoří rekreanti směřující za odpočinkem z mnoha evropských měst.

Dubrovník

Více jak tisíc let historie tohoto nádherného a legendárního městečka je přítomno v každé jeho části. Dubrovník je město - muzeum a živé jeviště, ideální spojení historie a současnosti. Obklopují ho středověké hradby, dlouhé 1 940 m, které se zachovaly v původním stavu a jsou otevřeny pro návštěvníky jako největší atrakce. Od roku 1979 je město pod ochranou UNESCO.

Dubrovník je v první řadě kulturní destinací, která kromě památkového bohatství nabízí řadu kulturních událostí a festivalů. Dubrovník je i dovolenkovou destinací, která má vynikající letecké spojení se všemi významnějšími evropskými městy.

Dubrovník přináší skvělou možnost potkat velké množství sólo cestovatelů, kteří se rozhodli prozkoumat Balkán. Město je přímo stvořené pro objevování starého města, pláží, na výlety loďkami, cyklistiku či turistiku. Kromě toho nabízí široký výběr ubytování a je výborným odrazovým můstkem pro výlety do nedalekých oblastí, jakými jsou například ostrov Korčula, Bosna a Hercegovina či Černá Hora.

Levné letenky do Dubrovníku lze rezervovat výhodně zejména z Prahy a Vídně. Dostanete se tam komfortně s aerolinkami Croatia Airlines, Eurowings, Austrian Airlines či Lufthansa. Přímý let trvá přibližně hodinu.

Mezinárodní letiště v Dubrovníku, taktéž přezdívané i letiště Čilipi se nachází jen 15 kilometrů od historického centra města. Je to třetí nejrušnější letiště v Chorvatsku. Je mimořádně oblíbené zejména u rekreantů cestujících za odpočinkem, mořem a krásami tohoto regionu.

Athény

Díky své starobylé historii patří Athény mezi ty nejstarší metropole naší planety. Město označují také jako kolébku moderní civilizace. Právě v Athénách byly totiž položeny základy demokracie, západní filozofie, matematických objevů či divadla.

Dominanta poloostrova Attika nabízí návštěvníkům prohlídku těch nejpozoruhodnějších historických památek antických dob. Hrdě připomínají legendární dobu, kdy byl svět ovládaný rozmařilými bohy, kteří často zkoušeli udatnost řeckých hrdinů.

Po prohlídce památek si v Athénách můžete odpočinout v mnoha zelených zahradách nebo načerpat energii v tavernách, které nabízejí to nejlepší z pověstné řecké kuchyně. Tu budete potřebovat zejména večer, kdy žije město bujarým nočním životem. Pokud chcete poznat nefalšované Řecko, volba destinace je jasná.

Atény jsou velmi oblíbené i v očích Čechů. Levné letenky do Athén koupíte přímo z Prahy, odkud létá letecká společnost Ryanair. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně 2 hodiny a 10 minut. Přímé lety do Atén provozuje také společnost Austrian Airlines z Vídně.

I když s přestupem, ale za přijatelné ceny, létají do Atén i společnosti Air Serbia (Vídeň), Ukraine International Airlines (Praha) a Turkish Airlines (Praha). Z našich končin se do Atén nejčastěji létá na letiště Eleftherios Venizelos.

Zakynthos

Řecký ostrov Zakynthos nabízí plážovou idylku i bohatou večerní zábavu. Třetí největší z Jónských ostrovů je zároveň ostrovem s největším počtem slunečných dní v Řecku. To je jen jeden z důvodů, proč patří Zakynthos mezi nejoblíbenější dovolenkové oblasti ve Středomoří.

Ostrov, vzdálený nějakých 16 kilometrů od Peloponésu, je velmi snadno dosažitelný trajektem. Návštěvníkům z našich končin však šikovně slouží místní letiště, kde přistávají lety z celé Evropy. Vzhledem k tomu, že většina prázdninových letovisek se soustřeďuje na východní straně ostrova, je cesta z letiště kamkoli poměrně krátká.

Hornaté vnitrozemí je ideálním terénem pro ty, kteří chtějí kombinovat odpočinek u moře s pěšími turistickými výlety. Pobřeží Zakynthosu je dlouhé 123 kilometrů a přerušované strmými vápencovými skalisky, které se střídají s písečnými a oblázkovými plážemi. Některé jsou dlouhé a široké, jiné tvoří jen úzký pás mezi zástavbou a mořem. Nejromantičtější (ale i nejhůře přístupná) jsou idylická písčitá zákoutí, skrytá mezi skalami.

Zvláštním útvarem ostrova Zakynthos jsou tzv. Modré jeskyně, které byly objeveny na severu ostrova v roce 1897. Jsou to stinné skalní chrámy, ve kterých temně modrá voda vytváří podivuhodný kontrast s bělostným vápencem.

Na ostrově najdete kromě lagun i rušné městské pláže, jako například středisko Laganas na jihu, které je největším letoviskem na ostrově. Pláž je dlouhá několik kilometrů a pokrývá ji jemný písek. V Laganas, v tamních barech, klubech a diskotékách, panuje prázdninový ruch dlouho do noci. Naopak šarmantní středisko Alikanas na severozápadním pobřeží, asi 14 km od hlavního města, je mnohem klidnější.

Nejfotografovanějším a nejromantičtějším místem na ostrově Zakynthos je nepochybně písčitá pláž pod vysokými útesy na severozápadním pobřeží ostrova, přezdívaná také Navagio. Na boku tam leží vrak nevelké lodi a pláž, pokrytá bělostným pískem je přístupná pouze z moře. Jak se tam ale ten vrak dostal? V roce 1983 pronásledovala řecká pobřežní stráž loď Panagiotis, podezřelou z toho, že převáží neproclené víno a cigarety. Kapitán lodi se snažil uprchnout podél severozápadního členitého pobřeží ostrova. V bouři ale narazil na útes a loď se potopila. Posádka na motorových člunech zmizela k blízkému pobřeží. Vlny během silné bouřky vrak lodi postupně vynesly až na pláž.

K Navagio se organizují lodní výlety z Laganas i z blízkého Porto Vromi. Pokud se tam ale v jednu chvíli sjede několik lodí, je na pláži docela tlačenice a na romantiku moc prostoru není. Mnozí proto říkají, že nejlépe si člověk kouzlo pláže vychutná, když se na ni dívá z vysokého útesu – tedy shora.

Zakynthos patří mezi oblíbené destinace Čechů. Levné letenky na Zakynthos se shánějí poměrně těžko. Z Prahy a Vídně létá ideální přímé letecké spojení. Dostanete se tam ale i s přestupem. Z Vídně létají Aegean, Olympic, Lufthansa či Eurowings. Přímý let na Zakynthos trvá 2 hodiny.

Kos

Řecké ostrovy se zejména v posledních letech řadí k nejžádanějším turistickým destinacím v Evropě. Svou letní dovolenou na nich tráví ti, kteří hledají především pohodu, slunce a čisté moře. Jedním z ostrovů, který rozhodně stojí za návštěvu, je Kos, nadchne nejen plážové typy, ale i milovníky starobylých památek.

Ostrov Kos patří mezi ty nejmenší, které v Řecku najdete, vedle takové Kréty vypadá na mapě jako malý hrášek. Ostrov jste schopný projít za jeden den, má totiž jen 40 kilometrů. Může to tedy vypadat tak, že na Kosu nebudete mít téměř co dělat. Každoroční, houfy turistů mluví každý rok o opaku.

Ostrov Kos není u Čechů tak populární jako například Rhodos a Kréta, také proto na ostrově nejčastěji uslyšíte britskou angličtinu, holandštinu a němčinu.

Z našich končin doletíte na Kos zhruba za tři hodiny, leží totiž téměř nalepený na Turecko a geograficky to vypadá, jakoby ani Řecku nepatřil. Nakonec Kos a Bodrum, turecké přístavní město, spojuje pravidelná lodní linka, na níž strávíte jen hodinku a půl.

Kos žije jen z turistického ruchu, proto se hotelové rezorty snaží nabídnout výborné služby. Hotely bývají sice rozlehlé, ale daleko od sebe. To, co sem žene turisty je však moře. Na Kosu najdete jedny z nejkrásnějších a nejčistších pláží v Řecku, které nejsou přeplněné, ačkoliv hotely praskají ve švech. Na toto si Řekové dávají pozor, a tak si za své ležení u moře zaplatíte, ale právě na Kosu to má svůj význam. Jednak si hotely platí úklid pláží a jejich dohled nad nimi, a eliminuje se tím stav, kdy budete mít pocit, že na tu pláž už se více lidí nevejde.

V moři můžete klidně narazit na delfíny, mořské želvy i na nádherné ryby, dohlédnete až na dno a horizont vám nebude rušit žádná budova, žádná zátoka či obří kotvící loď.

Ostrov Kos nemá pravidelnou linku z České republiky. Levné letenky na tento řecký ostrov proto musíme hledat z jiných odletových letišť. Ideální letecké spojení má Praha nebo Vídeň, Austrian Airlines nabízejí přímý let trvající dvě a půl hodiny, avšak v hlavní sezoně si za letenky připlatíte. S jedním přestupem můžete na Kos letět s aerolinkami Aegean, Olympic či Eurowings. Ani Budapešť nemá přímé letecké spojení.

Kréta

Řecké ostrovy se zejména v posledních letech řadí k nejžádanějším turistickým destinacím v Evropě. Svou letní dovolenou na nich tráví ti, kteří hledají především pohodu, slunce a čisté moře. Jedním z ostrovů, který rozhodně stojí za návštěvu, je Kréta, ta nadchne nejen plážové typy, ale i milovníky starobylých památek. Zároveň se můžete těšit z nádherného počasí, na ostrově totiž prší jen velmi zřídka.

Kréta je největším a zároveň nejznámějším řeckým ostrovem. Současně je pátým největším ostrovem ve Středozemním moři. Podle starořeckých mýtů je Kréta považována za místo zrození Dia, vládce olympských bohů. Tomu ale samozřejmě nemusíme věřit, jedná se o legendu. Podstatná a hlavně nepopíratelná je však skutečnost, že zde prší jen výjimečně. Nemusíte se tedy obávat toho, že svou vysněnou dovolenou strávíte s deštníkem v ruce.

Nevšední je také tvar ostrova. Pokud by se Kréta v tomto směru dala k něčemu přirovnat, tak například k sedící kočce s krkem nataženým dopředu. Ze severního pobřeží na jižní se dostanete šestkrát rychleji než z východního cípu ostrova na západní. A další zajímavostí je fakt, že ze všech výše jmenovaných ostrovů je právě Kréta položena nejvíce na jihu, tedy nejblíže k rovníku.

Co se letovisek týče, většina z nich je situována na severním pobřeží, kterému se zjednodušeně říká severní Kréta. Přibližně uprostřed se rozprostírá hlavní město Heraklion (Iraklio), které je zároveň významným přístavem a nechybí mu ani mezinárodní letiště. Úchvatné je, že nejstarší dějiny města spadají až do minojské doby. Podle archeologických nálezů bylo založeno již před rokem 2000 před naším letopočtem. Významnou zdejší památkou jsou ruiny paláce Knóssos.

A Jižní Kréta? Tu tvoří malebné a klidné zálivy ve tvaru půlměsíce, dominantní pohoří, široké i malé pláže s průzračně čistým mořem, mnoho přírodních atrakcí i jedinečné historické památky. Nachází se zde nejjižněji položené město celé Evropy - Ierapetra. Navštívit lze také druhý největší minojský palác Festos, trosky paláce Agia Triada nebo pozůstatky města Gortys, které bylo za dob Římanů hlavním městem Kréty.V této oblasti lze doporučit například letovisko Matala v krásném zálivu Perris s dlouhou písčito-oblázkovou pláží, která je z obou stran uzavřená skalním masivem.

Kréta patří dlouhá léta mezi oblíbené destinace Čechů. Levné letenky na Krétu lze rezervovat například z Prahy a Vídně, odkud provozuje přímé lety společnost Eurowings. S jedním přestupem můžete letět například i s Austrian Airlines nebo řeckými aerolinkami Aegean, či Olympic. Přímý let na Krétu trvá přibližně 2 hodiny.

Korfu

Ostrov Korfu najdete nedaleko řeckého a albánského pobřeží, přes 100 kilometrů od "podpatku" Apeninského poloostrova. Korfu se označuje také jako zelený ostrov nebo smaragd Jónského moře, a to díky bujné vegetaci, které dominuje množství nádherně zelených olivovníků. Nevelký řecký ostrov si kdysi zamilovala i samotná císařovna Sissi, která zde měla svou letní rezidenci. Dnes je Korfu dovolenkovým rájem, která je přímo stvořený k odpočinku a šnorchlování. Ochuzeni zde však nebudou ani milovníci historie! Korfu se totiž pyšní mnoha historickými památkami, ve kterých rozpoznáte vliv někdejší benátské, britské či francouzské nadvlády. Tradiční vesničky v zelených kopcích, starobylé kláštery, podmanivé mořské jeskyně a zálivy... Korfu je destinace, která nikdy "nevyjde z módy".

Ostrov je mimořádně oblíbený i v očích Čechů, kteří zde rádi tráví své letní dovolené. Levné letenky na Korfu nejčastěji koupíte z Prahy. Průměrná délka letu je přibližně 1 hodinu a 45 minut bez přestupu. Přímý let z Prahy provozuje letecká společnost Ryanair. Kromě výše uvedených společností využívají Češi i letecké společnosti Air Berlin a Aegean Airlines, které létají na Korfu z Vídně. Příletové letištěm na Korfu je mezinárodní letiště Ioannis Kapodistrias.

Kalamata

Hlavním městem řecké provincie Messenia na poloostrově Peloponés je Kalamata. Má necelých 60 tisíc obyvatel a z regionálního hlediska jde o velmi důležité přístavní město, které vyváží zejména typické řecké speciality. Nejznámějšími jsou tmavé olivy, olivový olej, med, fíky a sladké pastelle z medu a sezamu.

Kalamata leží nedaleko místa, kde kdysi stálo Mykénské město Farai, které zmiňoval i Homér. Protože pouhých 60 km na východ odtud se nachází Sparta, není divu, že roku 720 před n. l. se právě město Farai dostalo pod její kontrolu. Sama Kalamata však v té době ještě neexistovala a jako jedno z mála řeckých míst tak nemá žádnou antickou historii. Není ani přesně známo, kdy vlastně byla založena, ve středověku však už existovala.

K rozvoji cestovního ruchu nepochybně přispívá zdejší mezinárodní letiště. Kromě dosud nepříliš obývaných okolních pláží a čistého moře se zde dá navštívit množství zajímavých míst. Nad městem se vypíná hrad Villehardouinů ze 13. století, ale zachovalo se zde i několik byzantských kostelů a klášter sv. Konstantina, známý svými ručně tkanými hedvábnými látkami. Přímo v historickém centru města v paláci Benaki se nachází archeologické muzeum, shromažďující nálezy z přilehlé oblasti a nedaleko je muzeum folklóru. Určitě dobrým tipem na výlet je již výše zmiňovaná nedaleká Sparta.

Kalamata není z pohledu Českých cestovatelů tak známá, jako Atény či Soluň, to se však v dohledné době může změnit. Levné letenky do Kalamaty si totiž můžete rezervovat už i z Vídně. Přímý let zajišťuje letecká společnost Laudamotion, která v roce 2018 létá bez přestupu. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně 2 hodiny.

Ľubľana

Je to už dva tisíce let, co Caesar Augustus položil jeden z prvních kamenů Lublaně a Římané zde založili tábor Emona, který roku 34 před Kr. dostal městská práva. Lublaň byla po staletí cílem vpádů a plenění. Dnes je hlavním a největším městem Slovinska.

Lublaň je zážitkem na několik dní. Bulváry plné místních i spěchajících turistů. I přesto, že Lublaň nemá takové památky jako jiné evropské metropole, určitě Vám na její návštěvu nepostačí den, ani dva.

Mladický duch města Vás zcela pohltí. Lublaň má bohatou historii, je však spíše mladým městem. Je to zejména kvůli jejímu univerzitnímu charakteru. Sídlí zde totiž tři univerzity, tři umělecké akademie a najdete zde více než 56 tisíc studentů.

Na Hradním kopci stojí dominanta hlavního města Lublaně, Lublaňský hrad (Ljubljanska hrad). Perešnov Trg. je náměstí a srdce hradu. Tyčí se na něm socha "otce" slovinského národa – básníka Franca Perešena. Pokud jste již v Lublani strávili nějaký ten den, vydejte se objevovat krásy jejího okolí. Julské Alpy, Triglavský národní park s horskými jezery Bled a Bohinj Vás určitě dostanou. Na jihozápadě zas najdete jadranské pobřeží a krasovou oblast, ozdobenou vápencovými jeskyněmi. Nedaleko města Ptuj také leží výjimečný vinohradnický region.

Levné letenky do Lublaně lze rezervovat výhodně zejména z Vídně. Bez přestupu se do Slovinska dostanete díky aerolinkám Adria Airways a Austrian Airlines. Případně můžete letět s jedním přestupem s aerolinkami KLM nebo Lufthansa. Přímý let trvá přibližně 45 minut.

Slovinské letiště Lublaň se nachází 24 kilometrů severozápadně od centra hlavního města Lublaň. Svou základnu zde má domácí dopravce Adria Airways.

Soluň

Soluň je druhým největším městem v Řecku. Není sice tak rušné jako Athény, a tak se poznávání místních historických krás odehrává v klidnějším duchu. Ve městě žije přibližně 700 tisíc obyvatel, ale vzhledem k tomu, že tam jsou vyhlášené univerzity, tak tam přicházejí během akademického roku studenti z celé Evropy. Možná i právě proto je Centrum plné renomovaných barů, módních butiků a každý večer se zde konají koncerty a vernisáže.

Soluň leží v severní části Řecka a je jedním z nejkulturnějších míst v zemi. Je však třeba podotknout, že je také významným dopravním uzlem. Kromě mezinárodního letiště je zde také důležitý přístav. Kotví tam nákladní lodě, které zásobují celé severní Řecko. Navíc odsud vedou trasy trajektů na známé a oblíbené řecké ostrovy. Soluň se stala domovem mnoha významných byzantských staveb a křesťanských kostelů. Najdete zde i budovy vystavěné osmanskými Turky a dokonce několik synagog. Díky těmto stavbám byla Soluň zařazena v roce 1988 na seznam UNESCO.

Soluň se stala oblíbenou destinací Čechů, zejména po otevření přímého leteckého spojení z Prahy. Levné letenky do Soluně tak koupíte z Prahy, odkud létá letecká společnost Ryanair. Průměrná délka přímého letu je přibližně 2 hodiny. Přímé lety do Soluně provozuje společnost Ryanair, a z Vídně se dostanete bez přestupu i s Austrian Airlines. S přestupem, ale často za přijatelné ceny, létají do Soluně i společnosti Air Serbia, Eurowings, Ukraine International Airlines a Turkish Airlines. Létá se na letiště Makedonia.

Berlín

Berlín je považován za jednu z nejzelenějších metropolí Evropy. Kreativní srdce Německa se hrdě rozkládá na březích řeky Sprévy, které propojuje více mostů, než najdete v třeba v samotných Benátkách. Město plné kontrastů - láká tak milovníky historie, stejně tak i fanoušky netradiční zábavy. Zbytky berlínské zdi v East Side Gallery vám připomenou historii studené války.

V noci tu však uslyšíte hlasitou hudbu ozývající se z nedalekých industriálních budov, kde právě probíhá nějaká divoká oslava. Na jedné straně vás v Berlíně ohromí obrovské historické budovy či majestátní Muzejní ostrov, na druhé straně zde uvidíte množství alternativních lidí, kteří si popíjejí organickou kávičku v trendy čtvrtích jako Kreuzberg či Friedrichshain. K tomu přidejte šmrnc hipsterů a kořenité exotiky, kterou dýchá rozkvétající turecká čtvrť Neukölln, a pochopíte, že v Berlíně prostě není čas na nudu.

Berlín je mimořádně oblíbený také v očích Čechů. Levné letenky do Berlína koupíte přímo z Prahy, odkud létá letecká společnost Ryanair. Let je přímý a trvá jednu hodinu a 15 minut. Přímé lety za výhodné ceny však koupíte i z Vídně.

Kromě společnosti Ryanair nejčastěji létají Češi do Berlína i se společnostmi Air Berlin a Easyjet. Ryanair a Easyjet létající na letiště Berlin Schönefeld Airport. Hlavním letištěm společnosti Air Berlin je Berlin Tegel Airport.

Frankfurt

Frankfurt nad Mohanem se nachází na jihu německého Hesenska. Lesk oceli, skla a betonu oslní už zdaleka. Frankfurt je totiž zcela jiný než běžná německá města. Finanční centrum Evropy, jedna z největších burz světa a významný dopravní uzel, demonstruje své výsadní postavení honosnými mrakodrapy. Právě díky mrakodrapům a poloze na řece Mohan si Frankfurt vysloužil přezdívku Mainhattan.

Přestože město voní skutečně obrovskými penězi, Frankfurt si místy zachoval tradiční šarm, zejména v podobě starých lokálů, ve kterých můžete okusit tradiční jídla. Najdete zde i množství muzeí a parků. Při prodlouženém víkendu ve městě jistě oceníte i to, že Frankfurt není zaplaven turisty jako jiné známé německé destinace.

Frankfurt je často navštěvován i našinci. Levné letenky do Frankfurtu nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Lety jsou obvykle buď přímé, nebo s jedním přestupem. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně jeden a půl hodiny. Lety do Frankfurtu provozují z výše uvedených odletových míst obvykle letecké společnosti Lufthansa, Austrian Airlines, Wizz Air, Swiss International Air Lines a LOT.

Z našich končin do Frankfurtu létá na letiště Frankfurt International Airport, které je vzdáleno přibližně 12 km od města, jakož i na letiště Frankfurt Hahn, které je vzdáleno okolo 120 km od Frankfurtu.

Amsterdam

Zvláštní barevné domky, jízdní kola, obývacího loďky, které se houpají na líných vodách kanálů - hlavní město tulipánové země působí během dne opravdu idylicky. Najdete tu i množství zeleně a různé kavárničky, jejichž kořeny sahají stovky let do minulosti. Jednoduše místo jako stvořené pro romantický víkend. Ovšem pozor. Město se v noci promění na centrum nevázané zábavy, díky které se stal Amsterdam světovou legendou. Domů piva Heineken, Red Light District či pověstné coffee shopy. To vše v sobě skrývá toto jedinečné město, které si díky jeho rozmanitosti zamiluje snad každý.

Amsterdam je mimořádně oblíbené město i v očích Čechů. Levné letenky do Amsterdamu koupíte zejména z Prahy nebo Vídně. Průměrná délka přímého letu je přibližně 1 hodina a 50 minut. Přímé levné lety do Amsterdamu provozují Společnosti Easyjet, KLM Royal Dutch Airlines nebo Austrian Airlines.

Brusel

Metropole na březích Senne, Brusel, není jen hlavním městem Belgie. Považuje se také za hlavu celé Evropy, protože zde sídlí mnohé významné instituce, jako Evropská unie či NATO.

V kosmopolitním městě čokolády a vaflí se ozývají dnem i nocí mnohé jazyky. Multikulturalismus je proto jedna z hlavních charakteristik města. Národnost však jde stranou, když se mluví o pivu, a v tomto Brusel diktuje trendy celému světu. Do toho přidejte bohatou historii, skvělé restaurace či výborné nákupní možnosti a máte namíchaný koktejl, který dává městu postavení světového unikátu. Brusel je prostě jedinečný.

Levné letenky do Bruselu nejčastěji koupíte z Prahy, odkud létá přímým letem společnost Ryanair. Přímý let z Prahy trvá přibližně 1 hodinu a 45 minut. Letět můžete z Prahy i se společností Czech Airlines, z Vídně se společností Austrian Airlines. Z našich končin se do Bruselu nejčastěji létá na letiště Brussels South Charleroi a letiště Brussels National.

Paříž

Paříž je nejoblíbenější město Francie a nejnavštěvovanější město Evropy. Město lásky, město světla a často i město klišé. Paříž má mnoho přívlastků, ale nelze ji upřít její nezaměnitelný šarm. Je jako femme fatale, každý na ní miluje něco jiného.

Nejen Louvre, ale například já Centre Pompidou či Rodin Museum z ní dělají centrum umění. Už v 19. století přibyl Paříži symbol, se kterým si toto město mnozí ztotožňují - Eiffelova věž. "Eiffelovka" je místo, které prostě nelze přehlédnout. Dobré víno a jídlo, to je to, co Pařížan nikdy neodmítne. Paříž si musíte obléci, ochutnat jí, přivonět jí, nosit jí jako šaty na speciální příležitost. A když se chystáte na výlet do Paříže, zde najdete všechny potřebné informace.

Levné letenky do Paříže koupíte s odletem z Prahy (Ryanair) či Vídně (Air France, Austrian Airlines, Vueling). Jde o přímé lety a průměrná délka je přibližně dvě hodiny. Z Vídně nejčastěji poletíte na pařížské hlavní letiště Charles de Gaulle (CDG) nebo na druhé největší pařížské letiště Orly.

Lyon

Toto nenápadné město pod francouzskými Alpami Vám nabídne více, než byste čekali. Jako první určitě navštivte Baziliku Notre Dame na kopci Fourviere, odkud uvidíte město jako na dlani a s lehkostí si naplánujete další kroky v historickém centru pod Vámi. Věděli jste, že Lyon je město světel? Navštivte ho během Festivalu světel a přesvědčte se sami.

Francouzský Lyon můžeme bezpochyby považovat za jeden z klenotů země galského kohouta. Při své návštěvě se projděte renesanční čtvrtí Vieux Lyon, kde by byl hřích nenavštívit jednu z tradičních restaurací zvaných bouchons a ochutnat některé z místních specialit.

Jedinečným zážitkem bude také projížďka na kole po břehu řeky Rhône, což díky cca 340 stanicím s veřejnou půjčovnou kol snad už nemůže být jednodušší, zvláště když je první půlhodina zcela zdarma. Lyon je také městem kultury - ať už se rozhodnete pro slavnou lyonskou operu, nebo to bude koncert v Auditoriu, tak odejdete v úžasu.

Další neodmyslitelnou zastávkou tohoto města je bazilika Notre-Dame de Fourvière, která se tyčí nad městem a ke které se můžete dostat pěšky nebo vyvézt lanovkou. V obou případech se toto místo vyplatí navštívit ať už kvůli bazilice, nebo tomu nejkrásnějšímu výhledu na město.

Lyon není tak oblíbené město jako Paříž či Nice, ale rozhodně má co nabídnout i Čechům. Levné letenky do Lyonu si nejčastěji rezervujete z Vídně, odkud bez přestupu letecká společnost Easyjet, Austrian Airlines a Air France. Průměrná délka přímého letu jsou dvě hodiny. S přestupem můžete letět do Lyonu také z Vídně, společnostmi SWISS, Lufthansa, Eurowings či Brussels Airlines.

Ženeva

Jiná evropská města mohou překrásné metropoli na březích jezera Ženeva jen tiše závidět. Ženeva je centrem diplomacie, vysokého byznysu a luxusu. Jedná se o fascinující elegantní křižovatku různých evropských kultur. Klenot na březích řeky Rhôny září i díky své úžasné architektuře a bohaté historii spjaté s reformací a tradiční politickou neutralitou země. Město se tak pyšní skutečně úchvatnou sbírkou muzeí a historických monumentů. Blízkost majestátních Alp zase potěší každého milovníka přírody či sportu. Ženeva je ideálním místem na strávení prodlouženého víkendu.

Ženevu pomalu poznávají i Češi. Levné letenky do Ženevy nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Lety jsou buď přímé, nebo s jedním přestupem. Přímý let trvá okolo jeden a půl hodiny. Lety z našich končin do Ženevy nabízejí zejména společnosti Swiss International Air Lines, EasyJet, Austrian Airlines a Alitalia. Hlavním letištěm v Ženevě je Letiště Ženeva, známé také jako Geneve Cointrin.

Marseille

Milujete léto a zároveň i Francii? Pak se určitě vydejte do slunečného Marseille. Léta jsou horká, a tak si tu krásnou dovolenou užijete klidně i na přelomu září a října, kdy průměrné teploty dosahují až 20 °C a ani o slunce zde není nouze. Marseille je ve skutečnosti považováno za nejslunnější město v celé Francii.

Letiště neleží přímo v Marseille, ale po příchodu se dokážete do města dostat bez problémů ze shuttle autobusem, za který zaplatíte 8 eur / 200 CZK a odvezete se spolehlivě každých 15 minut přímo do centra. Po městě se pak jednoduše můžete dopravovat buď autobusem, tramvají nebo metrem. Pokud však chcete poznat Marseille co nejlépe, doporučujeme chodit co nejvíce pěšky.

Dříve bylo město právě považováno za jedno z nejšpinavějších v západní Evropě a nejšpinavější ve Francii (ano, i před Paříží). V poslední době se však situace rapidně změnila a místní radnice se pokouší město pozvednout.

Rozhodně doporučujeme navštívit Vieux-Port, čili Starý přístav, ležící v malé mořské zátoce. Jak již název napovídá, předtím tato část Marseille sloužila jako přístav a v dnešní době se zde nachází kotviště hlavně luxusních jachet a rybářských lodí. Kolem celé zátoky se nachází nespočet restaurací, nabízejících od místních mořských specialit, přes šťavnaté steaky až po indická či vietnamská jídla.

Kupte si lístek na loď, která Vás doveze až na Frioulské ostrovy (francouzský Les Îles du Furland). Jejich součástí je i známý ostrov If, na kterém se nachází stejnojmenná pevnost, dlouho sloužící jako věznice. I ostatní ostrovy můžete projít křížem krážem a kochat se přitom panoramatickým pohledem na nekonečné Středozemní moře a Marseille s jeho skalnatým okolím.

Celé Marseille jako by bylo protkané památkami a "narážíte" do nich v podstatě na každém kroku. Pokud bychom měli vyzvednout pouze jedinou, vystupte k bazilice Notre Dame de la Garde, odkud je opět nádherný výhled na celé město a přilehlé okolí. Velmi zajímavá je i samotná bazilika, postavená v románsko-byzantském slohu. Vstup do ní je zdarma.

Ve městě je také několik pláží, proto noste s sebou plavky i při procházkách městem. A když vyhládne, dejte si v některé z restauraci typické místní jídlo – bouillabaisse, tradiční provensálskou rybí polévku, která má svůj původ právě v tomto přístavním městě. A jako dezert vanilkový Crème brûlée.

Marseille není tak oblíbené město jako Paříž či Nice, ale rozhodně má co nabídnout i Čechům. Levné letenky do Marseille nejčastěji rezervujete z Vídně. Přímé letecké zatím není. S jedním přestupem se však dokážete dopravit aerolinkami Iberia, Easyjet, Lufthansa, Austrian Airlines či Air France.

Bordeaux

Bordeaux patří jednoznačně k největším historickým šperkům nejen Akvitánie, ale i celé Francie. Ostatně město je zapsáno i na seznamu chráněných památek UNESCO a pocházejí odtud nejkvalitnější ta vína světa.

Bordeaux leží na řece Garonne a jeho původ sahá hluboko do historie (přibližně se odhaduje na rok 1 před naším letopočtem). Město přežilo opravdu mnoho válečných hrůz. Nejprve bylo dobývané nejrůznějšími okolními kmeny a následně se samo dostalo do náboženské, ale i občanské války. Například pověstná Bartolomějská noc si zde vyžádala 300 obětí.

Mezi nejvýznamnější milníky jeho rozvoje patří doba Karla Velikého, který z něj udělal hlavní město Akvitánie. V 13. až 15. století se Bordeaux dostalo pod anglickou nadvládu, a to díky politickému sňatku dcery Akvitánie, vévody Eleonory. V té době bylo dokonce považováno za čtvrté nejvýznamnější město Anglie. To zanechalo historické stopy, které lze cítit i dodnes.

Bordeaux není tak oblíbené město jako je Paříž nebo Nice, ale rozhodně má co nabídnout i Čechům. Levné letenky do Bordeaux nejčastěji zarezervujete z Vídně či Budapešti. Právě Budapešť má ideální spojení bez přestupu, a to díky přímé lince společnosti Wizz Air. Průměrná délka přímého letu je přibližně 2 hodiny a 35 minut. S přestupem můžete letět do Bordeaux zejména z Vídně, společnostmi KLM / Air France, SWISS, Lufthansa nebo Brussels Airlines.

Barcelona

Barcelona je hlavní město Katalánska a druhé největší město Španělska. Miliony lidí z celého světa zde každý rok fascinuje stále nedokončená Sagrada Família, kterou údajně staví déle než egyptské pyramidy. Podmanivá katalánská metropole nabízí ohromující sbírku stavitelských skvostů, avantgardní parky a ty nejlepší Tapas světa. Barcelona se rozprostírá na pobřeží Středozemního moře, jehož čtyři kilometry dlouhé pláže vám nabídnou zasloužený odpočinek po hodinách strávených prohlídkou města.

Levné letenky do Barcelony nejčastěji koupíte z Prahy (Vueling). Let bývá obvykle přímý a trvá kolem dvě a půl hodiny. Odlety jsou i z Vídně, kde spojení provozují zejména Eurowings a Air China.

Valencie

Máte rádi skvostnou architekturu, nádherné parky, exotická zvířata, nevšední gastronomii a velké, široké pláže? To vše najdete ve Valencii, třetím největším městě Španělska, tedy alespoň co se počtu obyvatel týče. Během návštěvy uvidíte mnoho zajímavého a ochutnáte řadu místních specialit včetně výborného vína.

Valencie si vedle slavné Barcelony a Madridu píše svůj vlastní příběh. Příběh nesmírně živého města s důrazem na kulturu, výborné jídlo a noční život. Město přetínané říčními toky Turie s úžasnou atmosférou, španělským temperamentem a místo jako stvořené pro návštěvu ve dvojici. Stačí se projít labyrintem historického centra a pochopíte jedinečnost Valencie. Aby se nezapomnělo, Valencie je také místem, kde vznikl úžasný pokrm přezdívaný paella.

Město neustále pulzuje rušnou kulturní scénou a nočním životem. Přes téměř celou Valencií se táhne zelený pás parku, kterým vede cyklistická cestička. Tou se dostanete až na pláž. Jízda kolem přes park je mimořádně příjemným zážitkem. Park je totiž plný soch, fontán a podobných uměleckých požitků. Vede dokonce i vedle obrovského futuristického komplexu Město umění a věd, který se svými obrovskými mělkými vodními nádržemi stojí rozhodně za bližší prozkoumání. Mimo jiné si ve Valencii přijdou na své i milovníci grafitů, které tu zdobí téměř každý roh.

Levné letenky do Valencie rezervujete nejčastěji z Prahy a Vídně. Přímý let z Vídně zajišťuje letecká společnost Wizz Air za velmi příznivé ceny. Trvá 2 hodiny a 45 minut. S jedním přestupem se do Valencie dostanete se společnostmi Austrian, Lufthansa, SWISS.

Sevilla

Zatímco pivo se zde podává výhradně ve dvoudecových sklenicích, porce zmrzliny má téměř čtvrt kila. Čtvrté největší španělské město Sevilla má nádhernou katedrálu i působivou historii. A uprostřed města ještě k tomu všemu i nefalšované UFO.

Přiletěli jste sem pozdě večer? Lépe jste udělat nemohli. Před půlnocí totiž je ten nejlepší čas vyrazit do ulic metropole. Sluncem rozžhavenou dlažbu už stačily pokropit čety uklízečů, které zároveň vyvezly z ulic odpadky, a tak připravily volný ring pro nadcházející fiestu, která zákonitě následuje po každodenní dlouhé siestě. A město pulzuje dlouho do rána. Místy tak hlasitě, že vlastně nedává smysl pokoušet se zde jít spát před druhou hodinou ráno.

Zatímco mnohé sevillské obchody, bary i zmrzlinárny poctivě dodržují za slunečního žáru siestu, o památkách to neplatí. Ty mají otevřeno právě přes den.

Není to však jen o historii. Nejnovějším hitem města je stavba, která připomíná UFO, které "přistálo" na náměstí Plaza de la Encarnacion. Říkají tomu Metropol Parasol, ale mimozemský původ bizarní stavby, vklíněné mezi historické měšťanské domy. Není to žádný bizarní pomník, žije to tu. V přízemí pulzuje tržnice s čerstvým zbožím a večer můžete navštívit spoustu hospod. V ulicích Sevilly najdete ještě jednu bizarnost. Hybridní tramvaje, které si vystačí v okolí katedrály bez trolejí.

Levné letenky do Sevilly rezervujete nejčastěji z Prahy či Vídně. Přímý let zajišťuje letecká společnost Laudamotion (Ryanair) za velmi příznivé ceny. Trvá 2 hodiny a 45 minut. S jedním přestupem se do Sevilly dostanete se společnostmi Iberia, Vueling, Austrian a Lufthansa.

Malaga

Je lehké pochopit, z jakého důvodu je andaluiská Malaga hlavou fenomenálního pobřeží Costa del Sol. Kdysi chudá sestra Seville přitahují stále více a více cestovatelů svojí překrásnou pěší zónou, historickou čtvrtí, zajímavými muzei či temperamentním flamenkem.

Malaga je proslulá věčně sluneční klimatem a uvolněnou atmosférou. Starobylé město s trendy kavárničkami a gurmánskými restauracemi má vlastní jedinečný šarm, který dělá z Malagy perfektní dovolenovou destinaci. Bez ohledu na to, zda preferujete pláže, historické památky nebo nákupy - na své si zde přijdou snad úplně všichni.

Levné letenky do Malagy koupíte už přímo z Prahy, odkud létá letecká společnost Ryanair. Let je přímý a trvá přibližně 3 hodiny a 40 minut. Přímé lety za výhodné ceny však koupíte i s odletem z Vídně (Lauda, Luftfahrt). Z našich končin se do Malagy nejčastěji létá na letiště Malaga Airport. Doporučujeme také pronánem auta.

Porto

To, že se Portu po léta dařilo zůstat mimo turistický radar, zůstává záhadou. Město nabízí skutečně jedinečnou pobřežní scenérii.

Na jedné straně řeky Douro se nacházejí překrásné barevné domky, na druhé zase vinné sklady s pravým portským. A jako bonus protínají řeku mosty, které patří mezi ty nejkrásnější architektonické skvosty Evropy. Do toho přidejte starobylé tramvaje, výbornou přímořskou kuchyni, kostely ozdobené bílo-modrými dlaždicemi azulejos a pochopíte, proč Lonely Planet vyhlásilo Porto za třetí nejlepší destinaci světa v poměru kvalita a cena.

Porto je oblíbené i v očích Čechů. Levné letenky do Porta nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně 3 hodiny a 35 minut. Přímé lety do Porta provozují společnosti Wizz Air (Budapešť) a Czech Airlines (Praha). S přestupem můžete letět do Porta i se společností SWISS International Air Lines či Lufthansou. Z našich končin se do Porta nejčastěji létá na letiště Porto International Airport. Vřele také doporučujeme půjčení auta.

Lisabon

Lisabon není jako žádné jiné hlavní město světa. Vyzařuje z něj uvolněnost a starosvětský šarm. Město sedmi vrchů majestátně dohlíží na klidné vody řeky Tejo, zatímco jeho ulice ozvučit projíždějící žluté tramvaje.

Město má jakési jedinečné kouzlo. Hned vedle královských paláců a honosných bulvárů zde naleznete zaprášené knihkupectví a kavárničky s opadanou omítkou. Mnoho ulic zdobí grafity, které kontrastují s honosnými sochami odvážných hrdinů, kteří kdysi brázdily oceány a objevovaly neznámý svět.

Velkolepá historie bývalé námořní mocnosti, pouliční umění, famózní kuchyň a noční život - Lisabon dostane všechny, kteří hledají skutečně autentický zážitek.

Je mimořádně oblíbený i v očích Čechů. Levné letenky do Lisabonu koupíte nejčastěji z Prahy či Vídně. Přímý let trvá přibližně tři a půl hodiny. Našinci obvykle létají do Lisabonu se společnostmi Wizz Air, TAP Air Portugal či Austrian Airlines. Z našich končin se do Lisabonu obvykle létá na letiště Lisbon Portela.

Ponta Delgada (Azory)

Lákají vás krásná ale netradiční místa, chcete se vyhnout davům turistů a nechce se vám cestovat přes polovinu zeměkoule? Odpověď zní: Azory. Místní je přezdívají Havají Atlantiku.

Jde o devět ostrovů ležících 1300 kilometrů od pevniny patřících do územního celku Portugalska. Černá barva písku, tmavé vulkanické útesy a vlnami Atlantiku ošlehané pláže naštěstí nelákají každého, a proto toto unikátní místo nezná pojem masový turismus.

Pokud milujete turistiku, koupání a klid od rušných míst, Azory doporučujeme všemi deseti. Je to místo, kde můžete sledovat život velryb, podnikat dobrodružné plavby lodí, vylézt na nádherné sopečné kopce a objevovat kaňony, surfovat a dělat všechny vodní sporty, které na světě existují. Možná i na chvíli zapomenete, že jste stále v Evropě.

Levné letenky na Azory lze nejčastěji rezervovat z Budapešti, Prahy, ale i Vídně. Přímý let na Azory z našich končin neexistuje, ale poměrně komfortně lze letět s jedním přestupem z Lisabonu s aerolinkami TAP Air Portugal. Mezinárodní letiště se nachází v Ponta Delgada.

Menorka

Plážové bohatství Menorky nemá snad žádný jiný ostrov ve Středomoří. Španělská Menorca, která po desetiletí ležela ve stínu svých známějších Baleárských sousedů Mallorky a Ibizy, nabízí desítky nádherných pláží, z nichž mnohé jsou i v sezóně téměř bez turistů. Téměř neznámý a dlouho opomíjený ostrov má jednu z nejlepších, nejpestřejších a nejromantičtějších nabídek pláží v celém Středomoří.

Dovolená na Menorce Vás osloví, pokud máte objevitelského ducha. K mnohým plážím totiž nevedou cesty a díky tomu jsou zcela neporušené, navíc je omývá krystalicky průzračná voda, což dělá z celého z ostrova jednu z největších turistických atrakcí. Pobřeží Menorky měří totiž přes 200 kilometrů a ostrov má více pláží než Mallorca a Ibiza dohromady.

Ostrov vždy žil ve stínu svých slavnějších sestřiček. Převážně největší a nejznámější Mallorky, která po staletí hrála roli mocenského centra Baleárských ostrovů. A potom také Ibizy, která se stala luxusním střediskem mladých a bohatých Evropanů, kteří sem jezdili na párty.

Cestování autem po Menorce je velmi jednoduché. Dvě největší města, tedy Ciutadella na západě a hlavní město Mahon (či Mao) na východě (zde je také letiště) jsou od sebe vzdálené necelých 50 kilometrů a jsou spojené velmi dobrou cestou (cesta trvá přibližně půl hodiny). Z této tepny pak vedou odbočky k mnoha plážím a letoviskům na severním a jižním pobřeží.

Levné letenky na Menorcu z našich končin rezervujete obtížněji. Přímý let prakticky neexistuje, proto se z Prahy či Vídně létá s jedním přestupem. Na Menorcu létá Vueling, Iberia, British Airways či Lufthansa. Ideální letecké spojení nabízí právě Vueling, kdy jste s jedním přestupem na ostrově zhruba za 4 hodiny.

Mallorca

Největší baleárský ostrov, Mallorca, je jednou z nejoblíbenějších rekreačních destinaci v Evropě. Mnohé turisty lákají její oslnivé pláže s jemným zlatavým pískem, azurové moře a klidné zálivy.

Jiné přitahují klikaté cesty pohoří Sierra de Tramuntana, jejichž fascinující výhled přebije jakoukoli únavu při cyklistice či turistice. Vždyť baterky se dobijí později v malebných horských městečkách, které si zachovaly svébytný ráz a nabízejí nekonečné možnosti k objevování. Bez ohledu na část ostrova, kterou si vyberete, Mallorca vás nikdy nezklame.

Mallorca je velmi oblíbená i mezi našinci. Levné letenky na Mallorku nejčastěji koupíte už z Prahy, odkud přímo létá letecká společnost Ryanair. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně dvě a půl hodiny.

Letět na Mallorcu můžete i z Vídně. Lety jsou obvykle buď přímé, nebo s jedním přestupem. Lety na Mallorcu provozují obvykle letecké společnosti SmartWings Travel Service, Lufthansa, Germanwings, Wizz Air a Swiss International Air Lines. Z našich končin se na Mallorku nejčastěji létá na letiště Palma Mallorca.

Korsika

Největší francouzský ostrov, Korsika, se nachází v západním Středomoří. Ostrov nabízí přírodní rozmanitost, kterou jen těžko najít v jiném místě Evropy. Pláže s bílým pískem, skalnaté útesy, husté lesy či vysoké hory. Korsiku milují jak běžní rekreanti, tak vytrénovaní turisté.

Možná právě divoká, místy stále nedotčená příroda, měla vliv na bouřlivou historii země. Vždyť se zde narodil i Napoleon, který pořádně otřásl dějinami lidstva. Se svým vínem, sýrem a masem boří ostrov zažité představy i v gastronomi, na kterou nedá dopustit žádný pravý gurmán. Korsika je prostě ideální destinace pro všechny skutečně náročné cestovatele.

Korsiku mají v oblibě i našinci. Levné letenky na Korsiku nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Průměrná délka letu je přibližně tři a půl hodiny obvykle s jedním přestupem. Přímý let na Korsiku provozují letecké společnosti Austrian Airlines, Niki Luftfahrt a Air Berlin z Vídně.

Přímý let trvá okolo jeden a půl hodiny. Lety s obvyklým jedním přestupem provozují zejména společnosti Air France a Lufthansa. Z našich končin se na Korsiku nejčastěji létá na letiště Calvi - Sainte-Catherine Airport, případně na letiště Ajaccio Napoleon Bonaparte Airport, Bastia - Poretta Airport zda Figari-Sud Corse Airport.

Sardinie

Italský ostrov Sardinie, podmaní cestovatele svou velikostí a divokou, panensky nedotčenou přírodou. Hory nabízející úžasné možnosti na turistiku, mystické starobylé stavby (nuragy), pobřežní jeskyně, pláže s tím nejbělejším pískem a safírovým mořem - Sardinie místy připomíná spíše exotický Karibik než klasické Středomoří.

Už jen třešničkou na dortu je fenomenální gastronomie, jejíž kraluje chutné víno a čerstvé plody moře. Sardinii si zkrátka zamilujete okamžitě, bez dalšího zbytečného přemýšlení.

Je velmi oblíbená i mezi našinci. Levné letenky na Sardinii nejčastěji koupíte z Prahy, odkud létá letecká společnost Ryanair. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně dvě hodiny. Levné letenky na Sardinii koupíte i z Vídně. Lety na Sardinii provozují obvykle letecké společnosti Alitalia, Lufthansa a Swiss International Air Lines. Z našich končin se na Sardinii nejčastěji létá na letiště Fertilia v Alghero, případně na letiště Elmas v Cagliari.

Sicílie

Sicílie je mnohem více, než jen místo spojované se vznikem mafie. Goethe kdysi řekl, že Sicílie je klíčem ke všemu. A opravdu, v minulosti se zde vystřídalo obrovské množství kultur, které si na čas podmanili tuto bránu k Africe a přechod mezi východem a západem.

Řekové, Římané, Byzantinci, Arabové, Nomádi... Všichni dobyvatelé toužili vládnout této věčné křižovatce Středomoří. Dnes Sicílie láká zejména cestovatele, které zde ohromuje její kulturní bohatství a dech beroucí přírodní rozmanitost v podobě impozantních sopek, rušného Palerma, antických ruin Syrakus či vulkanických Liparských ostrovů.

K tomu přidejte jednu z nejlepších světových kuchyní, kde rajčata připomínají sopečnou lávu a sýr ricotta sníh na vrcholu Etny. Sicílie je ostrov, který jednoduše musíte zažít!

Ostrov je mimořádně oblíbený i v očích Čechů, kteří zde rádi tráví své letní dovolené. Levné letenky na Sicílii nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně, odkud létá společnost Wizz Air na sicilské letiště Catania na východní straně ostrova. Linka z Prahy do Trapani byla zrušena.

Průměrná délka přímého letu jsou přibližně dvě hodiny a patnáct minut bez přestupu. Akciové letenky a přímý let z Budapešti nabízí i společnost Ryanair. Ta létá na letiště Palermo na západní straně ostrova.

Z Vídně provozuje přímé lety na letiště Catania i letecká společnost Eurowings. Poměrně levné letenky do hlavního města Palermo můžete najít u společnosti Alitalia, která létá z Prahy obvykle s jedním přestupem.

Malta

Ostrovní stát Malta leží ve Středozemním moři mezi Sicílií a africkým pobřeží. Malta je obvykle spojována s překrásnými městy, azurovým mořem, plážemi či přátelskými obyvateli. Méně se však ví, že Malta se pyšní fenomenálními prehistorickými monumenty, které jí může závidět většina světa.

V zemi výrazně pocítíte i londýnský vliv - od červených telefonních budek přes anglické snídaně až po všudypřítomnou angličtinu, která je jedním z úředních jazyků. I když tentokrát vám bude znít tak nějak méně formálně. Na Maltě totiž vládne nevšedně uvolněná a klidná atmosféra, která z ní činí perfektní místo pro odpočinek.

Malta je velmi oblíbená i mezi našinci. Levné letenky na Maltu nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Přímý let trvá okolo dvě a půl hodiny. Z našich končin se na Maltu létá na letiště Malta International Airport (Malta Luqa).

Ischia

Ischia. Nádherný vulkanický ostrov ležící v Neapolském zálivu, přibližně 30 kilometrů od italské pevniny. Sen všech milovníků lázní a ostrovní dovolené ve Středomoří, vzdálený jen pár hodin cesty letadlem z našich končin. Nás okouzlilo příjemné středomořské klima, celoročně zelená bujná vegetace, léčivé účinky zdejších termálních a minerálních vod, průzračně čisté moře i vstřícnost a přátelskost místních lidí.

Povrch Ischie je převážně hornatý (nejvyšší hora Epomeo 789 m) a nachází se zde nespočet pozůstatků vulkánů. Ostrov je dlouhý 10 km a široký 7 km, přesto je druhým největším ostrovem Neapolského zálivu. Legenda říká, že sám Jupiter ve válce s Kyklopy hodil lávovou horu proti vůdci Kyklopů, obrovi Tyfonovi a přitiskl ho tak k mořskému dnu. Tyfonův vzdor byl marný, ale tak se rozzuřil, že jeho horké slzy umožnily vzniknout ostrovním termálním pramenům.

Sopečný původ ostrova se projevuje v mnoha formách - přírodní horké ry, přírodní sauny a horké písky. Na ostrově se nachází přes 100 minerálních pramenů s teplotou do 40 ° C. Specialitkou pro rekreanty jsou zejména bahenní zábaly z vulkanické hlíny, které zrají 8 měsíců v nádržích s minerální vodou. Termální prameny jsou využívány k léčení revmatických a gynekologických onemocnění, bronchitidy, astmatu, kožních chorob. Vhodné jsou také k rehabilitaci.

Na ostrově pramení více než 150 léčivých pramenů, ceněných již v dobách starých Řeků, kteří ostrov kdysi osídlili. Dodnes jsou využívány přímo k léčebným účelům v lázních, hotelech či pod širým nebem, v termálních parcích, které jsou skutečnou chloubou ostrova.

Nejvíce si tu samozřejmě užijete darů moře - sardinky, chobotnice, krevety, tresky, langusty nebo mořští ježci. Na svojí dovolené byste neměli vynechat ančovičky (alici), špagety s mušlemi (vongole) nebo typickou místní specialitu králíka na divoko (Coniglio all Caccia). Pokud si chcete pobyt osladit, zaběhnětě si do některé z pekáren na moučník baba - nadýchaný piškotový moučník plněný šlehačkou, krémem nebo citronovým likérem.

Ischia je oblíbená destinace i mezi Čechy. Hledáte levné letenky na Ischii? Standardně se létá do nedalekého Neapole, která se nachází na italské pevnině a to buď z Prahy, nebo Vídně. Z letiště jste pak dopraveni na ostrov trajektem (90 minut), nebo rychlolodí (50-60 minut), která je vždy v ceně zájezdu. Z přístavu vás už odveze transfer do daných ubytovacích kapacit, který je rovněž samozřejmostí v rámci dovolené přes cestovní kancelář.

Z Vídně se dostanete do Neapole bez přestupu s leteckou společností Easyjet nebo Austrian Airlines. Průměrná délka přímého letu je přibližně hodina a pětačtyřicet minut. Levné letenky do Neapole koupíte i z Prahy - Ryanairtá přímo do Neapole. S jedním přestupem se do Neapole dostanete aerolinkami Austrian, SWISS, Lufthansa či Alitalia.

Benátky

Benátky jsou jedním z nejromantičtějších míst na světě, kde se můžete plavit mezi domky na vodě. Není divu, že je jedním z nejromantičtějších míst na světě. Nejlepší čas na jejich návštěvu je květen nebo začátek podzimu. Chybu ale neuděláte, když Benátky navštívíte i přes letní prázdniny. O takovém čase se však budete muset vypořádat s horkým počasím a přílivem turistů.

Pokud si chcete město vychutnat, doporučujeme ho prozkoumat v časných ranních či dopoledních hodinách, případně si počkejte až na večer.

Při návštěvě Benátek uděláte nejlépe, když si koupíte dvanáctihodinový, celodenní nebo i vícedenní lístek na loď, která zde funguje jako MHD. Kromě pohodlných přesunů po městě i na sousední ostrovy se vám z lodi naskytnou ty nejkrásnější pohledy na zdejší paláce, neboť průčelí mnohých z nich směřují právě směrem ke kanálu. Nemluvě o romantické atmosféře plavby, která je k nezaplacení.

Milán

Elegantní italské Miláno udává trendy módnímu světu s nefalšovaným šarmem sebevědomého lídra. V této metropoli budoucnosti našlo svůj domov množství luxusních módních značek, které dobili svět.

Nenechte se však oklamat módními moly, záblesky fotoaparátů a mrakodrapy. Milán s 26 staletími historie je jedním z nejstarších evropských měst, které bylo múzou mnoha géniů včetně samotného Leonarda da Vinciho. Město milují i ​​běžní návštěvníci, kteří si v Miláně užívají ty nejlepší nákupy, operu, fotbal či noční život. Na své si přijdou i gurmáni.

Typická milánská kuchyně v podobě zlatavého rizota alla Milanese nebo nekonečně měkkého cotoletta alla Milanese uspokojí jakékoli chuťové pohárky. Miláno je prostě místo těch nejlepších světských požitků!

Miláno je mimořádně oblíbené i v očích Čechů. Průměrná délka přímého letu je přibližně 1 hodina a 25 minut. Přímý let do Milána provozují z Prahy nejčastěji společnosti Ryanair, Wizz Air, EasyJet a Austrian Airlines.

Pisa

Když se řekne Pisa, každý si představí šikmou věž na náměstí Zázraků - Campo dei Miracoli. Kromě ní tu ale stojí například i baptisterium, a Camposanto, což je středověký hřbitov.

Za návštěvu stojí i univerzitní botanická zahrada, která zde vznikla ještě v polovině 16. století jako první v Evropě. Doporučujeme vidět i malé náměstí Piazza dei Cavalieri, lemované středověkými domy. Svůj velký význam mělo hlavně ve středověku a v období renesance. Významnými stavbami na tomto náměstí jsou Palazzo della Cancelleria , Palazzo dell'Orologio a Palazzo dei Dodic - taková zajímavost - veřejnosti jsou většinou nepřístupné, takže jejich krásu lze obdivovat pouze zvenčí.

Městem protéká řeka Arno, jejíž břehy jsou v centru města zpevněné nábřežím ideálním k romantické procházce. Projděte se po nábřežích Lungarno Medicea, Lungarno Pacinotti, Lungarno Galilei nebo Lungarno Gambacorti, kde najdete zajímavé kostelíky, kouzelné přilehlé náměstí s množstvím obchůdků nebo muzea.

Pro osvěžení si v letních parných dnech zajděte z Pisy k moři - Marina di Pisa s příjemnými plážemi je od města vzdálena necelých 15 km!

Z letiště Galilea Galileje se do centra dostanete nejlépe autobusem LAM červené linky, který jezdí každých cca 15 minut směrem na hlavní nádraží i přímo do centra k Náměstí zázraků. Noční provoz zajišťuje linka 21, která sice nejezdí přímo k šikmé věži, ale projíždí většinu zastávek v centru. Lístky se dají koupit v automatu ná zastávce nebo ve stánku v příletové hale. Do autobusů platí klasické 70 minutové lístky pro veřejnou dopravu za 1,20 €. Většina památek v Pise je koncentrovaná na malé ploše, většinou si tedy vystačíte bez veřejné dopravy, pokud však budete chtít ušetřit čas, můžete využít místní autobusy.

Pisa nemusí být vaší finální destinací. Vydat se můžete jakýmkoli směrem, vždy uděláte dobře. Jedna ze zajímavějších alternativ je i návštěva nedaleké Florencie. Autobusem společnosti Terravisionsa se dopravíte přímo z letiště již od 4,99 EUR (jednosměrná cesta) a cesta trvá 70 minut.

Nejkrásnější města Toskánska: Sienna a její ohromující katedrála, opevněné město Lucca, západy slunce v Apuánské Alpách, gastronomické nebe Florencie, nakonec malebné kopcovité městečka Montalcino a Montepulciano známé svým legendárním vínem.

Pisa je oblíbená destinace i mezi Čechy. Levné letenky do Pisy nejčastěji rezervujete z Prahy a Vídně , Ideální letecké spojení bez přestupu z Vídně zabezpečuje společnost Laudamotion (Ryanair). Průměrná délka přímého letu je hodina a třicet minut. Levné letenky do Pisy koupíte i s jedním přestupem s aerolinkami Austrian, Lufthansa či Alitalia.

Bologna

Na jedné straně bohaté město, které je situováno v jednom z ekonomicky nejvyspělejších regionů Itálie. Město, ve kterém místní magnáti po večerech vcházejí do budovy opery a večeří v těch nejluxusnějších restauracích. Na druhé straně je Bologna město, které je vášnivě politické, je domovem nejstarší univerzity na světě, a působištěm mladých "street-artisty" a italských "Fashionistas."

Bologna má v Itálii tři jména. Domácí ji přezdívají rossa (červená) pro její charakteristické budovy z neomítnutých cihel, jiní ji zase volají dotta (vzdělaná) pro její nejstarší univerzitu a symbol vzdělání nejen v Itálii, ale i v celé Evropě a nakonec grassa (tučná) pro její tradiční gastronomii.

Úžasná síť arkád, jedna z největších na světě. V počtu 666 arkád a délce 35 km budete mít problém projít všechny na jednu návštěvu. Mimochodem, tamní Portico of San Luca je největší arkádou na světě. Tyto arkády poskytují skvělý prostor na procházky i za nepříznivého počasí a zavedou Vás do nejlepších obchodů v Itálii. Proto se o Bologni říká, že je to město, ve kterém nepotřebujete deštník.

Bolognu proslavily její středověké věže. Jsou dvě a jsou šikmé. Přezdívají je Asinelli a Grisanda a jsou jakýmsi symbolem tohoto šarmantního města. Stačí vyšlapat několik stovek schodů a budete mít na dlani neskutečné panorama! Zajímavostí je, že věže Asinelli a Grisanda posloužily v 60. letech minulého století jako inspirace při stavbě dnes už neexistujících dvojčat z New Yorku (World Trade Center).

Bologna měla téměř největší křesťanský kostel na světě. Jeho výstavba trvala skoro tři sta let, ale nakonec práce zůstaly nedokončené. Proč? Aby prvenství zůstalo Dómu sv. Petra v Římě.

Boloňská kuchyně je velmi výjimečná. Vaše chuťové pohárky budou plesat z legendárních tortellini a tagliatelle politých pověstným masovým ragú.

Takže proč Bologna? Úžasná historie, skvělé jídlo a místní obchody.

Bologna je oblíbenou destinací Čechů a přispívá k tomu určitě i přímá linka společnosti Ryanair z pražského letiště. Levné letenky si do Bologně tedy nejčastěji rezervujete z Prahy, případně Vídně díky Laudamotion (opět Ryanair). Přímý let trvá jen hodinu a patnáct minut. Z Vídně se můžete do Boloně dostat bez přestupu i s leteckou společností Austrian Airlines.