Skip to main content

Levné letenky Kazachstan

Akční letenky do Kazachstánu

Zajímavosti o Kazachstánu

Kazachstán je největším státem střední Asie. Před časem byl součástí Sovětského svazu, dnes hraničí s Ruskem, Čínou a státy střední Asie - Kyrgyzstán, Uzbekistán a Turkmenistán. Většinu země pokrývají holé, nekonečné stepi, které se postupně vyvyšují v pohoří Ťan-šan a Altaj se zasněženými vrcholky a horskými jezery.

Návštěvníci země budou uchváceni nádhernou přírodou a obrovskými pláněmi, které byly domovem nomádských kmenů. Kultura těchto kmenů zůstává stále zachována v místním folklóru a tradicích. Proto neváhejte a navštivte Kazachstán nyní, když ho ještě neobjevil masový turismus.

Představme si dvě nejzajímavější destinace Kazachstánu, Astanu a Almaty.

Více Zobrazit méně

TOP města v Kazachstánu

Nursultan

Mluví se o ní jako o nejzvláštnějším hlavním městě světa. Má totiž v sobě něco hodně zvláštního. Astana se stala hlavním městem Kazachstánu v roku 1997. Nevšední tvary a design její moderní architektury výrazně kontrastují s rozsáhlou drsnou přírodou v okolí. Město totiž obklopuje asi dvanáct set kilometrů největších stepí na světě.

Teploty zde dosahují skutečně extrémních čísel: v zimě to může být i - 40 ° C, v létě se dokáží vyšplhat na horkých 35 ° C. I taková je Astana - nejzvláštnější hlavní město stepí a mrakodrapů.

Pustina v okolí působí v protikladu s masou futuristických budov zvláštním dojmem. Nejnovější z nich byla navržena samotným Normanem Fosterem. Khan Shatyr, což je obchodní dům, dosahující velikosti největšího stanu na světě, jehož stavbu inicioval sám prezident země. Na jeho úplném vrchu objevíte umělou pláž a luxusní lázeňské centrum.

Mezi další vizuální zážitky patří Pyramida míru a smíření, pod kterou se může architekt Norman Foster rovněž podepsat. Obrovská prosklená pyramida má pod jednou střechou spojovat všechna světová náboženství - islám, judaismus, křesťanství, hinduismus, taoismus, buddhismus, ale i další vyznání.

Další nevšední budovou je Centrální koncertní sál, který z výšky připomíná květ v rozpuku či sto metrů vysoká věž Bayterek (jméno je z kazaštiny a znamená Velký topol), působící jako nadrozměrné lízátko. Když se setmí, věž hraje těmi nejpestřejšími barvami.

Zatímco hlavními komoditami, díky kterým lze stavět všechny ty grandiózní budovy, zůstává olej či plyn, skutečným kazašským bohatstvím jsou jeho obyvatelé. Ti si za dlouhá léta vybudovali silnou národní identitu, avšak k návštěvníkům přechovávají vřelý a přátelský vztah. Nikdo vám o tomto městě neřekne více než ti, kteří zde vyrostli. Spojte se tedy s místní Couchsurfingovou komunitou a zajděte si na kávu. Zjistěte vše o nejzajímavějších tradicích národa a o moderním životě v Kazachstánu.

Lokální Kazaši, kdysi kočovný národ, si ve své kuchyni zachovali pokrmy z nejrůznějších druhů masa. Mezi ty nejtradičnější patří koňské a skopové. Jelikož je Kazachstán muslimskou zemí, na vepřové variace se zde raději velmi netěšte.

Ochutnejte například tradiční bešparmak, který se dělá z vařeného skopového, nebo koňského masa, a podává se s tukem a plochými nudlemi. Narazit na něj můžete v jedné z tradičních národních restaurací, jako je Fahrt Restaurant, Vechnoe Nebe či Arnau, avšak nejlépe chutnají samozřejmě od místních rodin.

Mezi další místní pochutiny patří manty, plněné masové, nebo zeleninové knedlíčky, vařené na páře. Pokud máte chuť na nám kulturně bližší jídlo, objednejte si plov, což je jakási obdoba rizota s hovězím, mrkví, rýží, často obohacené cizrnou či rozinkami.

Oblíbeným pokrmem je také šašlik, maso grilované nad ohněm, podávané s lepjoškou - nekvašené chleby a cibulí. Oběd můžete zapít kočovnickou specialitou - kumysem, což je sfermentované kobylí mléko. Nebojte se objednat si i pořádný půllitr piva, povětšinou jsou zdejší druhy opravdu chutné. V Astaně dokonce narazíte i na několik menších pivovarů, které jsou roztroušené po celém městě. Spolu se skvělými steaky vám pivo načepují v Line Brew, ochutnat ho můžete i třeba v Pivovaroff a The Barley. Tak na zdraví!

Astanu začínají postupně objevovat i turisté z ČR. Levné letenky do hlavního města Kazachstánu Astany lze rezervovat z Vídně a Prahy. Z Vídně do Kazachstánu létá Aeroflot, Ukraine International či Belavia a z Prahy stejná nabídka leteckých společností. Přímý let trvá zhruba 4 a půl hodiny.

Almaty

Bývalé hlavní město Kazachstánu, Almaty, se nachází na úpatí pohoří Ťan Šan. Věděli jste, že Almaty v překladu znamená jablko? Přímo z města máte nádherný výhled na zasněžené vrcholky hor. Je to ideální výchozí bod pro turistiku a poznávání nádherného a nedoceněného Kazachstánu.

Město Almaty má 1,7 milionu obyvatel a přestože je od roku 1997 hlavním městem Kazachstánu "umělá" Astana, Almaty je moderní metropolí, která je podle mnohých, duší i srdcem celé země. Hlavní tepnou Almaty je ulice Žibek Zoli, což v překladu znamená Hedvábná cesta a i dnes připomíná období mezi 10. a 14. stoletím. Almaty tehdy ležela na jedné z hlavních tras této unikátní obchodní cesty, kterou v Evropě zpopularizoval Marco Polo. Je tu rušno a krásně živo.

Nejživěji je však v oblast Kok Bazar, která svým názvem napovídá, že sem může jít každý, kdo chce něco koupit nebo prodat. Seženete tu úplně všechno, co charakterizuje Střední Asii.

Nedaleko stojí největší mešita Almaty. Možná jste to nevěděli, ale Kazachstán je muslimská země, ačkoli islám se zde bere vlažně podobně jako v celé střední Asii. Pod její zlatou kupolí se modlí jen hrstka mužů s delšími bílými vousy.

Pokud si toužíte odpočinout od města, vydejte se na pahorek Kok Tepe. Zvedá se doslova nad centrem Almaty a na vrch dnes vede nová lanovka.

V zimě přeje město Almaty i milovníkům lyžování, v létě je vynikajícím výchozím bodem na turistiku. Lyžařské středisko Šymbulak ve výšce 2 260 metrů nad mořem se nachází méně než hodinu jízdy autem z města.

V rámci vnitrostátní dopravy jsou ideální volbou vlaky, na kratší vzdálenosti jsou to maršrutky, které stojí většinou v blízkosti bazarů a vyrážejí, až se zaplní. Jízdenky na vlak je dobré kupovat si v několikadenním předstihu.

Kazachstán je zkrátka nádherná a cenově velmi dostupná země, stejně jako Kirigzsko, budete si zde kralovat za velmi málo peněz. A co kuchyně? Obsahuje hodně masa, zejména jehněčího a koňského. Typická jídla jsou plov, šašlik, pirožky, lepjoška nebo boršč.

Almaty začínají postupně objevovat i turisté z ČR. Levné letenky do města Almaty lze rezervovat z Vídně a Prahy. Létají sem zejména aerolinky Aeroflot, Ukraine International, Turkish Airlines, S7 či Pegasus. Přímý let z našich končin neexistuje. Průměrná délka letu do města Almaty je 10 hodin.

Užitečné info o Kazachstánu

Víza do Kazachstánu

Ke vstupu českých občanů do Kazachstánu je potřebný platný cestovní pas. Od ledna 2017 však zrušil Kazachstán povinnost víz pro občany 45 zemí, včetně České republiky a to na pobyty nepřesahující 30 dní. Ceny se pohybují v akceptovatelných relacích, takže vás ani každodenní oběd a večerní drink určitě příliš neomrzí. Připravte si na každý den kapesné nejméně třicet eur.

Počasí v Kazachstánu

Nejvhodnější pro cestování se jeví měsíce květen - červen, nebo září - říjen. Teploty se pohybují kolem 30 ° C a je zde velmi sucho. Pokud se do této oblasti chystáte v letních měsících (červenec, srpen) můžete očekávat teploty kolem 50 ° C. Listopad až duben se vyznačuje diametrálně odlišným počasím, teploty jsou mnohem nižší, často prší nebo sněží. V prosinci a lednu lze v oblasti Astany pozorovat teploty kolem -30 ° C.

Ceny v Kazachstánu

Luxus místním cizí není, a to se odráží i na stále rostoucím seznamu jmen velkých hotelových sítí, včetně Hiltonu, Ramada a Radissonu. Ubytovat se zde však dokážete i za velmi nízké ceny, pohybující se kolem deseti eur a to například v hostelech. V Kazachstánu používají měnu tenge (KZT), přičemž eura a dolary jsou akceptovány nanejvýš na letišti či při placení víz. Platební kartu zde však můžete použít téměř všude.

FreeCurrencyRates.com

Kazachstán a zdraví

Kazachstán nevyžaduje po návštěvnících žádná povinná očkování. Riziko nákazy je v této zemi minimální. Stačí si tedy pohlídat platnost běžných očkování, které jsou platné i u nás.

10 faktů o Kazachstánu

1
Americký film Borat pomohl státu Kazachstán více než dobře. Po odvysílání přijelo do Kazachstánu ohromné množství turistů (prý až desetinásobně).
2
Přibližně 150 kilometrů od východokazašského městečka Semej testoval Sovětský svaz své atomové bomby. Od roku 1949 do roku 1989 tu proběhlo přes 450 jaderných zkoušek.
3
Kazašská uhelná elektrárna EKIBASTUZ GRES-2 se může pochlubit nejvyšším komínem na světě. Měří téměř 420 metrů.
4
Archeologické nálezy mluví o tom, že kůň byl poprvé domestikován právě v Kazachstánu.
5
V minulosti patřila zemi první příčka v těžbě uranu na světě.
6
Víte, co znamená Astana v kazachštině? Hlavní město.
7
Populární hrou je buzkaši, resp. kokpar. V zápase proti sobě stojí dva týmy jezdců na koních, jejichž úkolem je zmocnit se bezhlavého těla kozy z prostředku hřiště a dopravit ho do "branky" soupeře.
8
Porušování lidských práv a korupce jsou dva velké problémy, které distancují Kazachstán od vyspělých zemí.
9
V Kazachstánu se nachází hlavní ruský kosmodrom Bajkonur
10
Kazachstán je devátá největší země na světě.