Skip to main content

Levné letenky Shiraz

Akční letenky do Města Shiraz

Zajímavosti o Městě Shiraz

Perská říše kdysi vládla tehdejšímu světu a rozkládala se od Středozemního moře k Indickému oceánu, navíc její první král Achaimenés byl podle legendy synem poloboha Persea, syna samotného Dia. I na jeho počest se hlavní město nazývalo Persepolis.

Dnes Persepolis, lépe řečeno to, co z něj zbylo, najdeme v íránské provincii Fars, v antice známé jako Persida. Město bylo kdysi zničené Alexandrem Velikým a Írán se ho už desetiletí snaží rekonstruovat a přísně hlídat.

Hlavním pozůstatkem je obrovský komplex, který byl vybudován na umělé terase o rozměrech 450 x 300 metrů. Paláce, sloupy či Brána národů musely být ve své době výkvětem architektury a toto místo vás zasáhne fascinující historií.

Levné letenky do Perzepolisu můžete rezervovat i s odletem z letiště Praha či Vídeň. Stačí sledovat akční letenky společností Turkish Airlines, Qatar Airways či Emirates.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Íránu

Cestovní doklady a víza do Íránu

Při vstupu do země se budete muset prokázat platným cestovním pasem. Minimální platnost dokladu musí být alespoň 6 měsíců ode dne návratu do České republiky.

Írán nedávno spustil elektronický systém, díky kterému obyvatelé přes 180 zemí světa mohou získat elektronická víza ještě před odletem a cestovat tak mnohem jednodušeji. Celý proces vám zabere jen pár minut.

Počasí v Íránu

Země má velmi rozmanité podnebí. Zimy v Íránu jsou chladné, hustě sněží a naopak jaro a podzim jsou relativně mírné a léto velmi suché a horké.

Většina srážek padne v zemi od října do dubna, ale i tak je to poměrně málo. Jih země je charakteristický mírnými zimami a velmi horkými léty. Průměrná teplota v červenci může dosahovat až 38° C, v poušti je to klidně i 50° C.

Ceny v Íránu

Oficiálním platidlem v zemi je íránský riál. Na zemi je uvalených několik mezinárodních embarg, takže kurz se může měnit i vícekrát za den, je to běžná věc.

Eura a dolary můžete zaměnit v Íránu ihned po příjezdu na letiště. Buďte připraveni na větší množství hotovosti a statisícové bankovky.

V Íránu téměř vůbec nelze platit kartou a stejně nepochodíte ani s výběrem hotovosti v zemi. Je proto nezbytné přinést hotovost s sebou.

Ceny v Íránu jsou obecně nižší než v České republice. Velmi levný způsob dopravy jsou autobusy a při větších vzdálenostěch zvažte i vnitrostátní letecké linky. Ceny letenek v Íránu jsou často velmi výhodné.

Zdraví a očkování před cestou do Íránu

Před vstupem do země není vyžadováno žádné speciální očkování. Stačí si pohlídat všechna povinná očkování v České republice.

Aktuální čas v Íránu

V Íránu je o tři a půl hodiny více než v České republice.

Tipy, co je třeba vidět a zažít v Íránu

10 zajímavostí o Íránu

1
Írán je jednou z nejmladších zemí světa, až 70% z celkového obyvatelstva Íránu je mladších 30 let
2
Ta'arof je společenský koncept celé původní perské kultury, který je založen na vyjádření pokory a respektu k druhým - v Íránu se považuje za neslušné, když se člověk vyjádří příliš přímým způsobem
3
Od roku 2012 Írán zavedl velmi přísnou kontrolu nad svým internetem, většina stránek je zakázaných
4
Perské koberce se na území dnešního Íránu tvoří již přes 2500 let
5
Írán se kdysi nazýval Persií, ke změně došlo až v 20. století
6
Pokud přeložíme doslovně název hlavního města Teherán, dostaneme: horký svah
7
Jogurt se v Íránu používá jako jídlo, lék a dokonce i jako kosmetický produkt
8
Írán z perštiny znamená "země Árijčanů", jde však o slovo "aryan" a to se poprvé použito k vyjádření etnického označení kultury, náboženství a lingvistiky Íránu
9
Za posledních 30 let měl Irán okolo 25 státních svátků a každý rok přibývají další
10
Anglické slovo "paradise" (česky ráj) pochází z perského slova, které znamená "uzavřená zahrada"