Skip to main content

Levné letenky Rovaniemi (Laponsko)

Akční letenky do Rovaniemi

Zajímavosti o Rovaniemi

Pokud patříte mezi zastánce Santa Clause a už jste si někdy googlili místo, kde ho najdete, určitě vás všechny zdroje odkázali na finské městečko Rovaniemi. Jak se to ale vlastně stalo, je dosud malou záhadou. Původně totiž svatý Mikuláš, jehož podoba se stala předlohou pro Santa Clause, žil v Turecku. V roce 1866 se ale najednou objevili jeho ilustrace v časopisu Harper, jak se stěhuje někam na Severní pól.

V roce 1927 zazněla ve finských rádiích zpráva, že Santova dílna byla objevena v blízkosti laponské hory Korvatunturi. Velmi rychle se pak vryla do povědomí lidí spojitost Laponska a tohoto vánočního chlapíka, co nosí v USA dárky.

Založit jeho domovinu v blízkosti ruských hranic ve městě Rovaniemi bylo nakonec čistě obchodní rozhodnutí, nad kterým se uvažovalo a pochybovalo po celá desetiletí. Tato oblast byla totiž během druhé světové války svědkem několika zuřivých bitev. Bombardování Rusy, obsazení nacisty a následné zpustošení ustupujícími německými jednotkami, jejichž ničivá taktika zničila většinu města. Pomoc a obnova pak přišla až od OSN.

První opravdový velký boom přišel v roce 1957 s článkem v New York Times, kde se o této oblasti zmínili v zahraniční sekci a vyzvedli ji do nebes. Kvůli podpoře návštěvnosti pak v roce 1984 Finská rada pro turismus oficiálně přijala legendu o Santa Clausovi, prohlásila oblast Laponska za Zemi Santa Clause a o rok později již byla postavena celá jeho vesnice i s poštou, kde bylo v nabídce i speciální razítko s nápisem polární kruh.

Některé nepříjemné stránky temné historie této lokality se ale ještě stále bohužel občas připomenou. Například Oficiální letiště Santa Clause bylo původně letiště německého válečného letectva Luftwaffe a v okolních lesích jsou zbytky nacistických opevnění.

Běžný návštěvník o těchto neduzích ale většinou ani neví a může si bezstarostně užívat tuto nikdy nekončící vánoční atmosféru. Najdete zde nespočet elfů a jiných postaviček, kteří pomáhají zvládnout půl milionové davy turistů, nebo třeba krásné sobí spřežení. Věřte, že to bude krásný zážitek nejen pro děti!

Laponsko začínají poznávat i Češi. Levné letenky do Rovaniemi nejčastěji koupíte z Vídně, nebo Prahy. Přímý let do Laponska z našich končin neexistuje. Z okolních letišť se do města Rovaniemi létá zejména se společnostmi: Finnair, British Airways, Aeroflot, SAS, ČSA či Air France.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Laponsku

Cestovní doklady do Finska

Pro vstup do Finska vám stačí platný pas nebo občanský průkaz ve formě ID karty. Zdržet se zde můžete až 90 dní v rámci jednoho pololetí. Cestovní doklad musí být platný při vstupu a výstupu ze země.

Počasí v Rovaniemi

Finové mají dlouhé studené zimy, které jsou velmi tmavé, jen s několika hodinami denního světla. Teplota od listopadu do března zůstává pod bodem mrazu. Nejchladnějším měsícem je únor s průměrnou teplotou kolem - 6 ° C a s průměrným teplotním minimem - 10 ° C. Rovaniemi leží téměř na polárním kruhu (66 ° 30'N). Pokud se sem vydáte během léta, teplota může dosahovat příjemných 5 ° C. V zimě nejsou ničím výjimečným teploty 40 ° C pod nulou. Poměrně chladné podnebí přináší spoustu výhod, jakož i nevýhod. Problém je zejména poměrně nákladné vytápění, na druhé straně je zde rozšířená možnost zimních sportů.

Ceny ve Finsku

Národní měnou je euro, peníze tedy před cestou zaměňovat musíte. Hledáte hotel v Rovaniemi? Ubytovací kapacity mohou být zejména během zimy a léta vytížené. Ceny a polohu ubytování si můžete zkontrolovat a rezervovat přímo přes Pelikán .

Zdraví a očkování před cestou do Finska

Finsko nevyžaduje pro vstup do země žádné povinné očkování. Stačí si tedy pohlídat platnost běžných očkování, které jsou platné i u nás.

Aktuální čas v Laponsku

V Rovaniemi je o hodinu více než v ČR

Tipy, co vidět v Rovaniemi

10 faktů o Finsku

1
Vedle finštiny je ve Finsku úředním jazykem i švédština.
2
Finsko se někdy nazývá také "země půlnočního slunce". Během letních měsíců na severu Finska Slunce nezapadá. Přesně opačně je to během zimy, kdy Slunce vůbec nevychází.
3
Ve Finsku až do 8 třídy základní školy učitelé neznámkují žáky.
4
Lodní a doprava je zde mimořádně rozvinutá. Najdete zde více než 11 000 míst na zakotvení lodě.
5
Finsko je rájem mnoha zvláštních soutěží, jakými jsou například hod mobilním telefonem, hraní na imaginární kytaru či nošením manželky.
6
Hlavní město Helsinki se rozkládá na pevnině a na více než 300 ostrovech
7
Finsko má více než 180 tisíc jezer.
8
Mobilní telefon Nokia byl vymyšlen ve finském městě Espoo.
9
Od roku 2010 se slaví ve Finsku každý rok Den neúspěchu. Tento připadá na 13. říjen a jeho smyslem je poučit se z předchozích chyb a už je neopakovat.
10
Finové zkonzumují nejvíce kávy na jednoho obyvatele. Ročně připadne na jednoho obyvatele až okolo 12 kg kávy, což je přibližně 10 šálků denně. Pro srovnání - v Anglii vypije ročně průměrný Angličan 2,8 kg kávy.