Skip to main content

Levné letenky Teherán

Akční letenky do Teheránu

Zajímavosti o Teheránu

Teherán postavili na úpatí pohoří Alborz a je nejliberálnějším místem v Íránu, kam přicházejí hejna studentů z celé země. Je hlavním a největším městem Íránu. Dnes ho lze považovat za kosmopolitní město, kde žije kolem 14 milionů obyvatel a je to jedna z nejlevnějších metropolí na světě.

Írán však velmi často házejí do pytle nebezpečných destinaci, a přitom patří mezi ty nejklidnější na světě. Negativní stereotyp, který nás napadá při zaslechnutí Íránu, vznikl pro jeho nešťastné politické debatě se Západem.

Město má skvělou gastronomickou scénu, vkusné kavárny či galerie umění a v okolí dech beroucí panorama hor. Pokud ale chcete objevit pravou tvář Teheránu, musíte bádat hlouběji.

Levné letenky do Teheránu můžete zakoupit s odletem z Prahy a Vídně. Přímý let do Teheránu zajišťuje letecká společnost Austrian Airlines. Komfortně s jedním přestupem lze letět i se společnostmi Turkish Airlines, Qatar Airways, Lufhtansa, Pegasus, Aeroflot, Ukraine International.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Íránu

Cestovní doklady a víza do Íránu

Při vstupu do země se budete muset prokázat platným cestovním pasem. Minimální platnost dokladu musí být alespoň 6 měsíců ode dne návratu do České republiky.

Írán nedávno spustil elektronický systém, díky kterému obyvatelé přes 180 zemí světa mohou získat elektronická víza ještě před odletem a cestovat tak mnohem jednodušeji. Celý proces vám zabere jen pár minut.

Počasí v Íránu

Země má velmi rozmanité podnebí. Zimy v Íránu jsou chladné, hustě sněží a naopak jaro a podzim jsou relativně mírné a léto velmi suché a horké.

Většina srážek padne v zemi od října do dubna, ale i tak je to poměrně málo. Jih země je charakteristický mírnými zimami a velmi horkými léty. Průměrná teplota v červenci může dosahovat až 38° C, v poušti je to klidně i 50° C.

Ceny v Íránu

Oficiálním platidlem v zemi je íránský riál. Na zemi je uvalených několik mezinárodních embarg, takže kurz se může měnit i vícekrát za den, je to běžná věc.

Eura a dolary můžete zaměnit v Íránu ihned po příjezdu na letiště. Buďte připraveni na větší množství hotovosti a statisícové bankovky.

V Íránu téměř vůbec nelze platit kartou a stejně nepochodíte ani s výběrem hotovosti v zemi. Je proto nezbytné přinést hotovost s sebou.

Ceny v Íránu jsou obecně nižší než v České republice. Velmi levný způsob dopravy jsou autobusy a při větších vzdálenostěch zvažte i vnitrostátní letecké linky. Ceny letenek v Íránu jsou často velmi výhodné.

Zdraví a očkování před cestou do Íránu

Před vstupem do země není vyžadováno žádné speciální očkování. Stačí si pohlídat všechna povinná očkování v České republice.

Aktuální čas v Íránu

V Íránu je o tři a půl hodiny více než v České republice.

Tipy, co je třeba vidět a zažít v Íránu

10 zajímavostí o Íránu

1
Írán je jednou z nejmladších zemí světa, až 70% z celkového obyvatelstva Íránu je mladších 30 let
2
Ta'arof je společenský koncept celé původní perské kultury, který je založen na vyjádření pokory a respektu k druhým - v Íránu se považuje za neslušné, když se člověk vyjádří příliš přímým způsobem
3
Od roku 2012 Írán zavedl velmi přísnou kontrolu nad svým internetem, většina stránek je zakázaných
4
Perské koberce se na území dnešního Íránu tvoří již přes 2500 let
5
Írán se kdysi nazýval Persií, ke změně došlo až v 20. století
6
Pokud přeložíme doslovně název hlavního města Teherán, dostaneme: horký svah
7
Jogurt se v Íránu používá jako jídlo, lék a dokonce i jako kosmetický produkt
8
Írán z perštiny znamená "země Árijčanů", jde však o slovo "aryan" a to se poprvé použito k vyjádření etnického označení kultury, náboženství a lingvistiky Íránu
9
Za posledních 30 let měl Irán okolo 25 státních svátků a každý rok přibývají další
10
Anglické slovo "paradise" (česky ráj) pochází z perského slova, které znamená "uzavřená zahrada"