Skip to main content

Levné letenky Thimphu (Paro)

Akční letenky do Města Paro

Zajímavosti o Městě Paro

Jediné hlavní město na světě bez semaforů. Tak přezdívají Thimphu, hlavní město Bhútánu. To neexistovalo ještě do roku 1961, do té doby bylo jen jednou z dalších větších obcí v zemi. A proč tu nejsou semafory? Místní je prý nepotřebují, dopravu dosud řídí policisté.

Kromě toho, že je Thimphu nejvýše položené hlavní město v Asii se považuje i za ekonomické i politické centrum země, nachází se zde i sídlo krále. Najdete zde zajímavé památky, chrámy, pagody, a podmanivou atmosféru, která vás přinutí zůstat zde minimálně jeden či dva dny. Bhútán má jen jedno mezinárodní letiště a tím je letiště ve městě Paro, 55 kilometrů od hlavního města. Do Paro létají z okolních zemí dvě letecké společnosti Druk Air a Bhutan Airlines.

Jak nejvýhodněji cestovat do Bhútánu? Nejlepší letenky najdete z nepálského Káthmándú, indické Kalkaty či Díllí nebo Bangkoku.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Bhutánu

Cestovní doklady a víza do Bhútánu

Při vstupu do země se vyžaduje cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců ode dne plánovaného návratu a platné vízum. Problém je, že na žádném zastupitelském úřadě nelze o vízum požádat. Víza se vyřizují totiž pouze prostřednictvím bhútánských cestovních kanceláří.

Žádosti se podávají na Ministerstvu zahraničních věcí Bhútánu, které vízum na 15 dní udělí za poplatek 20 amerických dolarů. Víza jsou uděleny do cestovního pasu při příjezdu do země. Žádná cestovní kancelář nevydá letenku bez schválené žádosti o udělení víza. Vízum je možné i prodloužit za poplatek 510 Nu v Thimphu. Na hranicích je potřeba předložit dvě fotografie pasového formátu. Procedura na udělení víza trvá asi 10 dní.

Počasí v Bhútánu

Pro Bhútán je velmi typické chladné a suché vysokohorské podnebí, na jihu ale převládá subtropické klima vlhkého monzunového typu.

Období dešťů trvá od dubna či května do září až října. Průměrně v Bhútánu ročně spadne 1 500 až 3 000 mm srážek.

Ceny v Bhútánu

Oficiálním platidlem v Bhútánu je Ngultrum. Jejím ekvivalentem je indická rupie a tou lze v Bhútánu i bez problémů platit. Peníze doporučujeme zaměnit ihned po příjezdu na letiště. V zemi najdete i množství bankomatů, avšak jen ve větších městech. Platba kartou není možná, doporučuje se mít zejména hotovost. Bhútán patří mezi nejméně navštěvované země Asie. Z vlastní vůle. Zejména proto, že získat potřebné víza není vůbec jednoduché.

Jediný způsob, jak tento, ani ne milionový stát navštívit, je využít služeb místní cestovní agentury. Bhútán také většině cizinců neumožňuje vstup bez oficiálního průvodce a potřebného finančního zajištění. Po kontaktu s místní agenturou se cestující dohodnou na konkrétním programu a počtu dní, které v Bhútánu stráví. Za každý den strávený v zemi musí každý turista zaplatit další povinný poplatek.

Ten při minimálně tříčlenné skupině dosahuje výšky 250 USD během hlavní sezóny a 200 USD mimo sezóny. Na druhé straně, tato turistická daň již zahrnuje hotel, dopravu, doprovodný program, stravování i zmíněného průvodce. Takže s velkou pravděpodobností už další peníze na pobyt potřebovat nebudete, vše je all inclusive.

Aktuální čas v Bhútánu

V Bhútánu je o 5 hodin více než v ČR.

Zdraví a očkování před cestou do Bhútánu

V případě potřeby ošetření či hospitalizace v Bhútánu je potřeba počítat s úhradou na místě v hotovosti. V Bhútánu neexistuje možnost rychlé lékařské pomoci vrtulníkem. Před cestou se nevyžaduje žádné speciální očkování. Doporučené jsou vakcíny proti tyfu, žloutence typu A i B a tetanu, případně proti japonské encefalitidě.

Tipy, co vidět a zažít v Bhútánu

10 zajímavostí o Bhútánu

1
Bhútán je jedinou zemí na světě, která absorbuje více oxidu uhličitého než vyprodukuje
2
V zemi neexistuje zločin a má zřízeno i Ministerstvo štěstí
3
V zemi také nefunguje internetové připojení, to je zakázáno od roku 1999
4
Každý obyvatel má nárok na poskytnutí standardní zdravotní péče zdarma
5
V Bhútánu je přísně zakázáno kouřit
6
Igelitové tašky jsou na území země zakázány již od roku 1999
7
Bhútán má národní dress code. Mužský mundúr se nazývá gho a sestává z roucha po kolena a látkového pásku, ženské oblečení se nazývá kira
8
Přes 65 procent země pokrývají hory
9
Pokud vás v Bhútánu uvítají jídlem, určitě ho přijměte až po přemlouvání. V Bhútánu je totiž neslušné vzít si jídlo na poprvé
10
Bhútánci si na své domy kreslí penisy, aby odháněli zlé duchy