Skip to main content

Levné letenky Isfahán

Akční letenky do Města Isfahan

Zajímavosti o Městě Isfahan

Nejkrásnější město Íránu. Tak charakterizují cestovatelské bedekry Isfahán. Místní dodávají: "Esfahan nesf-e Jahan" tedy "Esfahan je půl světa". I když je třetím největším městem Íránu, na jeho návštěvu si vyhraďte klidně dva dny a vše důležité stihnete.

Isfahán je hlavním městem stejnojmenné provincie. Co tedy nevynechat? Určitě Náměstí Emam Chomejního, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Rozkládá se v úrodné nížině na březích řeky Zájande, v nadmořské výšce 1570 m.

Isfahán je také významným centrem kultury a vzdělanosti. Dokonce existuje návrh na převod hlavního města z Teheránu do Isfahánu.

Levné letenky do Isfahánu můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Levně a komfortně lze cestovat díky společnostem jako Turkish Airlines, Qatar Airways, Pegasus, Aeroflot nebo Ukraine International.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Íránu

Cestovní doklady a víza do Íránu

Při vstupu do země se budete muset prokázat platným cestovním pasem. Minimální platnost dokladu musí být alespoň 6 měsíců ode dne návratu do České republiky.

Írán nedávno spustil elektronický systém, díky kterému obyvatelé přes 180 zemí světa mohou získat elektronická víza ještě před odletem a cestovat tak mnohem jednodušeji. Celý proces vám zabere jen pár minut.

Počasí v Íránu

Země má velmi rozmanité podnebí. Zimy v Íránu jsou chladné, hustě sněží a naopak jaro a podzim jsou relativně mírné a léto velmi suché a horké.

Většina srážek padne v zemi od října do dubna, ale i tak je to poměrně málo. Jih země je charakteristický mírnými zimami a velmi horkými léty. Průměrná teplota v červenci může dosahovat až 38° C, v poušti je to klidně i 50° C.

Ceny v Íránu

Oficiálním platidlem v zemi je íránský riál. Na zemi je uvalených několik mezinárodních embarg, takže kurz se může měnit i vícekrát za den, je to běžná věc.

Eura a dolary můžete zaměnit v Íránu ihned po příjezdu na letiště. Buďte připraveni na větší množství hotovosti a statisícové bankovky.

V Íránu téměř vůbec nelze platit kartou a stejně nepochodíte ani s výběrem hotovosti v zemi. Je proto nezbytné přinést hotovost s sebou.

Ceny v Íránu jsou obecně nižší než v České republice. Velmi levný způsob dopravy jsou autobusy a při větších vzdálenostěch zvažte i vnitrostátní letecké linky. Ceny letenek v Íránu jsou často velmi výhodné.

Zdraví a očkování před cestou do Íránu

Před vstupem do země není vyžadováno žádné speciální očkování. Stačí si pohlídat všechna povinná očkování v České republice.

Aktuální čas v Íránu

V Íránu je o tři a půl hodiny více než v České republice.

Tipy, co je třeba vidět a zažít v Íránu

10 zajímavostí o Íránu

1
Írán je jednou z nejmladších zemí světa, až 70% z celkového obyvatelstva Íránu je mladších 30 let
2
Ta'arof je společenský koncept celé původní perské kultury, který je založen na vyjádření pokory a respektu k druhým - v Íránu se považuje za neslušné, když se člověk vyjádří příliš přímým způsobem
3
Od roku 2012 Írán zavedl velmi přísnou kontrolu nad svým internetem, většina stránek je zakázaných
4
Perské koberce se na území dnešního Íránu tvoří již přes 2500 let
5
Írán se kdysi nazýval Persií, ke změně došlo až v 20. století
6
Pokud přeložíme doslovně název hlavního města Teherán, dostaneme: horký svah
7
Jogurt se v Íránu používá jako jídlo, lék a dokonce i jako kosmetický produkt
8
Írán z perštiny znamená "země Árijčanů", jde však o slovo "aryan" a to se poprvé použito k vyjádření etnického označení kultury, náboženství a lingvistiky Íránu
9
Za posledních 30 let měl Irán okolo 25 státních svátků a každý rok přibývají další
10
Anglické slovo "paradise" (česky ráj) pochází z perského slova, které znamená "uzavřená zahrada"